Microbuzele școlare din localitatea Șutești nu vor mai fi vândute pentru plata datoriei Primăriei către lăutari, după ce aceștia au ajuns la o înțelegere cu autoritățile locale

Microbuzele școlare din localitatea Șutești nu vor mai fi vândute pentru plata datoriei Primăriei către lăutari, după ce aceștia au ajuns la o înțelegere cu autoritățile locale

Primăria Șutești și trupa de lăutari care a concertat în urmă cu 9 ani la o petrecere a localităţii şi nu a fost plătită au ajuns aseară la o înțelegere. Autoritățile locale vor plăti artiștilor câte 18.000 de lei pe lună, timp de 30 de luni, transmite Digi24.

Primăria Șutești avea o datorie iniţială către această trupă de lăutari, de 25.000 de lei, dar a ajuns în prezent la 520.000 de lei, deoarece au fost prevăzute penalităţi foarte mari în contractul încheiat cu aceşti artişti de către reprezentanţii comunei de la acel moment.

Primăria declara că nu poate achita această sumă, așa că executorul judecătoresc a decis să scoată la licitație cele 2 microbuze școlare ale primăriei care deserveau 140 de elevi.

Aseară s-a ajuns la o înțelegere între cele două părți, iar Primăria va plăti eșalonat datoria de jumătate de milion de lei: câte 18.000 de lei pe lună timp de 30 de luni.

În aceste condiții, licitația pentru a vinde microbuzele școlare și utilajele primăriei a fost anulată.

Se ajunsese în această situație pentru că primarul localității Șutești de acum 9 ani nu a plătit datoria către lăutari. Aceștia au dat primăria în judecată și au câștigat.

Actualul primar spune că îl va da în judecată pe fostul edil pentru a recupera acești bani, potrivit Digi24.

Citește și: Primăria unei comune este executată silit pentru o datorie la lăutari, iar microbuzele şcolare au fost scoase la licitaţie de executor. Primarul comunei Suteşti: Avem 140 de copii la şcoala gimnazială şi probabil că mulţi vor alege să meargă la şcoli din localităţile învecinate unde au transport

Articolul Microbuzele școlare din localitatea Șutești nu vor mai fi vândute pentru plata datoriei Primăriei către lăutari, după ce aceștia au ajuns la o înțelegere cu autoritățile locale apare prima dată în Edupedu.ro.

Close