“Metronom”, primul lungmetraj al lui Alexandru Belc, a câștigat la secțiunea Un Certain Regard a Festivalului de la Cannes

“Metronom”, primul lungmetraj al lui Alexandru Belc, a câștigat la secțiunea Un Certain Regard a Festivalului de la Cannes

Filmul “Metronom” a câștigat vineri noapte la Festivalul de la Cannes, premiul pentru regie în cadrul secţiunii Un Certain Regard. Premiile pentru Competiţia celei de-a 75-a ediţii a Festivalului de la Cannes urmează să fie anunţate sâmbătă seară. Concurează și filmul “RMN” al lui Cristian Mungiu.

Primul lungmetraj al cineastului Alexandru Belc, “Metronom”, a primit premiul pentru cea mai bună regie, în cadrul Festivalului de la Cannes, la secțiunea Un Certain Regard.

Regizorul este cunoscut pentru documentarele “Cinema, mon amour”(2015) şi “8 martie” (2012).

Filmul prezintă povestea a doi liceeni care se iubesc și își scriu scrisori la emisiunea METRONOM de la Europa Liberă a lui Cornel Chiriac. Când el primește aprobarea să plece definitiv din țară, împreună cu familia, ei știu că trebuie să se despartă, dar nu se așteptau ca ultimele zile împreună să devină hotărâtoare pentru întreaga lor viață. Acțiunea se petrece în timp ce Țiriac și Năstase joacă Finala Cupei Davis împotriva Americii în 1972

Premiile pentru Competiţia celei de-a 75-a ediţii a Festivalului de la Cannes urmează să fie anunţate sâmbătă seară. Concurează și filmul “RMN” al lui Cristian Mungiu.

Fragment din trailerul prezent la Festivalul de la Cannes 2022

Articolul “Metronom”, primul lungmetraj al lui Alexandru Belc, a câștigat la secțiunea Un Certain Regard a Festivalului de la Cannes apare prima dată în Edupedu.ro.

Close