Mesaj către părinți, elevi și studenți de la ministrul Educației, în contextul declarării stării de urgență: Limitați cât mai mult posibil expunerea în spațiile publice

Mesaj către părinți, elevi și studenți de la ministrul Educației, în contextul declarării stării de urgență: Limitați cât mai mult posibil expunerea în spațiile publice

Anunțul conform căruia de luni, 16 martie, în România va fi declarată stare de urgență a stârnit îngrijorare, iar în acest context ministrul Educației Monica Anisie a transmis un mesaj pentru părinți, elevi și studenți, într-o intervenție la Realitatea Plus. Aceasta a făcut apel la calm și la expunerea cât mai limitată în spațiile publice a copiilor și părinților lor. Redăm mesajul ministrului:

Monica Anisie: „Mesajul către părinți, dar și către elevi și studenți este un mesaj care îndeamnă la calm, dar în același timp la responsabilitate. Îi rog să limiteze cât mai mult posibil expunerea în spațiile publice. Îi rog pe părinți să înțeleagă că este mai bine pentru copii să rămână la domiciliu și să nu îi expună inutil în spațiile publice pentru că nu este la momentul acesta un context favorabil.”

Anisie a mai spus că „în urma analizei situației și a evoluției acesteia vom stabili până când vom ține cursurile închise. Consider oportun să păstrăm cursurile suspendate”.

Într-o declarați petnru Edupedu.ro, Anisie a explicat și ce înseamnă decretarea stării de urgență pentru educație și pentru școli?

Monica Anisie: „Nu implică cu nimic, eu am evitat pe cât posibil ca toate spațiile pe care le-au luat pentru carantină să fie spațiile școlare, deci asta în Comitetul Național pentru situații speciale de urgență am solicitat prefecților să evităm pe cât posibil.”

Citiți și sfaturile UNICEF, despre cum să vorbiți cu copilul despre boala cauzată de noul coronavirus. COVID-19 pe înțelesul copiilor

Crucea Roșie: Cum facem față stresului în timpul focarului COVID-19

FOTO: Captura presidency.ro

Articolul Mesaj către părinți, elevi și studenți de la ministrul Educației, în contextul declarării stării de urgență: Limitați cât mai mult posibil expunerea în spațiile publice apare prima dată în Edupedu.

Close