Matematica, fizica, marketingul, robotica, teologia ortodoxă didactică și securitatea sistemelor informatice militare – printre specializările la care vor să renunțe unele universități din țară, în anul 2022-2023 / Unele dintre acestea se transformă în învățământ la distanță

Matematica, fizica, marketingul, robotica, teologia ortodoxă didactică și securitatea sistemelor informatice militare – printre specializările la care vor să renunțe unele universități din țară, în anul 2022-2023 / Unele dintre acestea se transformă în învățământ la distanță

Matematica la Universitatea “Ovidius” din Constanța, „Teologia ortodoxă didactică” la Universitatea Al.I. Cuza din Iași, Fizica la Universitatea din Oradea, Marketingul la Universitatea din Pitești se numără printre specializările care intră în lichidare pentru forma de învățământ cu frecvență, la instituțiile de învățământ superior începând de anul viitor, potrivit unor schimbări puse în consultare pe site-ul Ministerului Educației. Alte programe la care urmează să se renunțe: Securitatea sistemelor informatice militare la Academia Tehnică Militară, dar și Limbile moderne aplicate și Dreptul cu frecvență redusă de la Universitatea de Medicină, Științe și Tehnologie din Târgu Mureș. De fapt universitățile precizează că multe dintre aceste specializări erau de învățământ cu frecvență redusă, iar odată cu această intrare a lor în lichidare se înființează specializări de învățământ la distanță, în locul lor.

Printre programele care urmează să intre în lichidare din următorul an se numără mai multe specializări desfășurate de universități din țară în centre din Maramureș (Baia Mare, Satu Mare). Printre acestea – studiile de Robotică oferite de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca la Baia Mare.

Iar unele instituții renunță la specializări-cheie pentru domeniul lor, precum:

  • Specializarea “Ingineria și securitatea sistemelor informatice militare” (domeniu-cheie în contextul de securitate actual) la Facultatea de Sisteme Informatice a Academiei Tehnice Militare din București
  • Specializarea Fizică la Facultatea de Informații și Științe a Universității din Oradea
  • Specializarea Marketing la Facultatea de Științe Economice și Drept a Universității din Pitești  
  • Specializarea Matematică la Facultatea de Matematică și Informatică a Universitatea “Ovidius” din Constanța
  • La Academia Tehnică Militară “Ferdinand I” din București, Facultatea de Sisteme Informatice și Securitate Cibernetică – specializarea “Ingineria și securitatea sistemelor informatice militare”

Alte schimbări notabile:

  • La Politehnica Timișoara intră în lichidare specializarea “Vehicule pentru transportul feroviar”
  • La Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie din Târgu Mureș intră in lichidare, între altele, specializările de Limbi moderne aplicate (engleză-franceză), și specializările de învățământ cu frecvență redusă: Științe politice și Drept – acestea din urmă se transform însă în specializări de învățământ la distanță.
Lista completă – Specializări/Programe de studii universitare care intră în lichidare începând cu anul universitar 2022-2023 – Anexa 6 a proiectului de HG:

Foto: Admission © Larisa Shpineva | Dreamstime.comDreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Matematica, fizica, marketingul, robotica, teologia ortodoxă didactică și securitatea sistemelor informatice militare – printre specializările la care vor să renunțe unele universități din țară, în anul 2022-2023 / Unele dintre acestea se transformă în învățământ la distanță apare prima dată în Edupedu.ro.

Close