Marcel Ciolacu: Dacă nu putem deschide şcolile, atunci de ce facem alegeri? Provoc o discuţie serioasă cu privire la amânarea alegerilor locale, dacă Guvernul amână școala

Marcel Ciolacu: Dacă nu putem deschide şcolile, atunci de ce facem alegeri? Provoc o discuţie serioasă cu privire la amânarea alegerilor locale, dacă Guvernul amână școala

Preşedintele PSD Marcel Ciolacu a anunţat că, dacă Guvernul va decide amânarea deschiderii anului şcolar, este decis ca, în calitate de preşedinte al Camerei Deputaţilor, să „provoace o discuţie serioasă cu privire la amânarea alegerilor locale”, transmite News.ro.
  • „Dacă vor lua o asemenea decizie să amâne şcolile eu nu mai accept de la domnul Orban, aşa, în opoziţie, mic cum sunt eu, dubla măsură” a afirmat Ciolacu, în condiţiile în care premierul a evocat posibilitatea ca elevii să meargă la şcoală din 1 octombrie, iar din 14 septembrie cursurile să se desfăşoare online.
  • „Dacă nu putem deschide şcolile atunci de ce facem alegeri? Înseamnă că este o situaţie delicată, înseamnă că pandemia s-a accelerat? De ce avem dublă măsură?. (…) Nu vedeţi că nu sunt pregătiţi? Nici ministra învăţământului, nici premierul, nici vicepremierul nu au explicaţii, nu au răspunsuri pentru elevi, nu sunt pregătiţi nici pentru alegeri. Dar dacă amână deschiderea şcolii, cred că ar trebui o discuţie serioasă dacă nu amână şi alegerile locale. Eu aşa consider. Aşteptăm. Dacă vor lua o asemenea decizie să amâne şcolile eu nu mai accept de la domnul Orban, aşa, în opoziţie, mic cum sunt eu, dubla măsură”, a afirmat Ciolacu sâmbătă, într-o conferinţă de presă la Fălticeni.
Citește articolul integral pe G4Media.ro

 

Articolul Marcel Ciolacu: Dacă nu putem deschide şcolile, atunci de ce facem alegeri? Provoc o discuţie serioasă cu privire la amânarea alegerilor locale, dacă Guvernul amână școala apare prima dată în Edupedu.

Close