Mai multe asociații de elevi care nu au fost invitate la consultările despre „România Educată”, ce au loc azi la Cotroceni, critică propunerea de introducere a unui examen de admitere la liceele de top

Mai multe asociații de elevi care nu au fost invitate la consultările despre „România Educată”, ce au loc azi la Cotroceni, critică propunerea de introducere a unui examen de admitere la liceele de top

Inițiativa propusă în proiectul “România Educată” de a avea examene de admitere la liceele unde cererea este mai mare decât oferta este criticată de Asociația Elevilor din Constanța, Asociația Elevilor din București și Ilfov, Asociația Vâlceană a Elevilor, Asociația Elevilor din Mureș, Asociația Elevilor din Maramureș și Asociația Elevilor din Bacău. Aceste organizații ale elevilor solicită Guvernului să păstreze modul de desfășurare al repartizării la liceu ca până acum, pe baza mediilor de la Evaluarea Națională.
  • Amintim că astăzi au loc consultări la Cotroceni despre „România Educată”, cu zeci de asociații de elevi, studenți, profesori, părinți și ale comunității academice și de afaceri, organizații pentru drepturile copiilor și ale minorităților, mai multe agenții și alte autorități ale statului, peste 10 instituții de învățământ superior, trei sindicate plus Academia Română.
  • Asociația Elevilor din Constanța, Asociația Elevilor din București și Ilfov, Asociația Vâlceană a Elevilor, Asociația Elevilor din Mureș, Asociația Elevilor din Maramureș și Asociația Elevilor din Bacău nu se numără printre invitații de miercuri ai Administrației Prezidențiale.

Mai jos, comunicatul asociațiilor de elevi menționate:

„Inițiativa de a introduce examene de admitere la liceele unde cererea este mai mare decât oferta va produce o profundă inechitate în rândul elevilor. Aceste examene de admitere vor fi concepute la nivel de unitate de învățământ, astfel neexistând un standard unitar de evaluare al elevilor. Din pricina acestei descentralizări, elevii vor trebui să învețe nu doar pentru evaluarea națională, ci şi pentru examenul de admitere la liceul dorit.

Fiecare unitate de învățământ va avea libertatea de a concepe examene diferite, care vor avea la bază diferite tipuri de exerciții. Examenele de admitere nu vor fi concepute precum examenele naționale, de experți în programă, ci de profesorii liceului, iar calitatea şi lipsa uniformității examenelor se va simți în rândurile elevilor.

Examenele de admitere vor promova nepotismul şi practicile ilicite în învățământ. Elevii care fac meditații cu profesorii care concep examenele vor avea un imens avantaj în fața celorlalți. Profesorul va ști ce fel de exerciții se vor da în examenul de admitere şi îşi va pregăti elevii foarte bine pentru ele. Mai mult, elevii nu vor putea parcurge toate tipurile de exerciții la școală, fiind nevoiți să se pregătească singuri pentru acest examen de admitere, încurajându-se astfel fenomenul meditațiilor.

Solicităm Guvernului să păstreze modul de desfășurare al înscrierii la liceu ca până acum, pe baza mediilor de la Evaluarea Națională!”

„Organizarea unor examene de admitere la licee, suplimentar evaluării naționale, va duce la discrepanțe foarte mari în pregătirea elevilor. Astfel, aceștia vor fi nevoiți să se pregătească suplimentar, pregătirea pe care o fac la școală pentru Evaluarea Națională nefiind suficientă intrării la liceul dorit, încurajându-se astfel fenomenul de meditații. Cei mai dezavantajați vor fi elevii din mediul rural, fiindu-le astfel tăiată posibilitatea de a studia unde își doresc, în lipsa posibilității de a se pregăti și a lucra direct pe tipul de subiecte redactate de fiecare liceu. Elevii trebuie să fie evaluați într-un mod unitar, egal, astfel încât să nu fie resimțite diferențe de subiectivitate”, a declarat Ariana Dudună, președinte AEC.

Sursă foto: presidency.ro

Articolul Mai multe asociații de elevi care nu au fost invitate la consultările despre „România Educată”, ce au loc azi la Cotroceni, critică propunerea de introducere a unui examen de admitere la liceele de top apare prima dată în Edupedu.ro.

Close