Luni începe etapa specială a Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a, 60 de elevi vor participa

Luni începe etapa specială a Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a, 60 de elevi vor participa

Admiterea la liceuAdmiterea la liceu

Etapa specială a Evaluării Naționale începe luni și 60 de candidați vor susține examenul, potrivit Ministerului Educației. Această sesiune este dedicată absolvenților clasei a VIII-a care, din motive medicale, nu au putut participa la prima sesiune a examenului. În această situație intră cei care au fost în izolare/carantină din cauza COVID-19 sau care, din alte motive, nu au putut finaliza/participa la probele de examen.

Absolvenții învățământului gimnazial care, în contextul măsurilor stabilite privind combaterea răspândirii virusului SARS-CoV-2, au fost în izolare/carantină sau care, din alte motive justificate cu certificat medical, nu au putut finaliza/participa la probele de examen pot susține aceste probe în etapa specială, potrivit Ordinului de ministru 3.744 din 28.04.2021.

Prima probă începe luni, 5 iulie și este la Limba și literatura română (calendarul complet este disponibil aici).

Foto: Ministerul Educației

Pe data de 6 iulie este programată proba scrisă la Matematică, iar pe 7 iulie are loc proba scrisă de Limba și Literatura Maternă. Rezultatele să vor afișa pe 9 iulie, dată de la care se pot depune și contestațiile. Rezultatele finale se vor afișa pe 12 iulie.

Foto: Pixabay.com

Citește și:
Admitere liceu 2021. Listele cu locurile și ultima medie pe fiecare specializare au fost publicate de Ministerul Educației – calendarul admiterii la liceu, fișa de înscriere și cum se calculează media
Rata de promovare la Evaluarea Națională a elevilor maghiari este de 77,09%, anunță Kelemen Hunor. Anul acesta elevii maghiari au susținut examenul după o curriculă diferențiată la limba și literatura română

Articolul Luni începe etapa specială a Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a, 60 de elevi vor participa apare prima dată în Edupedu.ro.

Close