Lista țărilor cu școlile închise. Numărul elevilor din întreaga lume afectați de închiderea școlilor se apropie de 400 de milioane – UNESCO

Lista țărilor cu școlile închise. Numărul elevilor din întreaga lume afectați de închiderea școlilor se apropie de 400 de milioane – UNESCO

Peste 390 de milioane de elevi din 29 de țări erau afectați, joi, de închiderea parțială sau totală a școlilor în statele respective, din cauza epidemiei COVID-19, potrivit ultimelor date centralizate de UNESCO. Acestea nu iau în calcul ultimele decizii ale unor țări și teritorii care nu au închis școlile pe 12 martie, dar au anunțat că fac acest lucru începând de vineri sau luni.

Printre țările care până acum nu au închis școlile sau le-au închis la nivel local, dar care au anunțat că vor închide instituțiile de învățământ la nivel național din 13 sau 16 martie se numără Franța, Irlanda, Norvegia, Slovenia, multe landuri din Germania (țară unde învățământul este descentralizat).

Cele 30 de țări care și-au închis școlile, la nivel național (țările care au făcut astfel de anunțuri până vineri):
  • Albania, Algeria, Azerbaidjan, Bahrain, Bolivia, Bosnia-Herțegovina, China, Republica Cehă, Coreea de Nord, Elveția, El Salvador, Georgia, Grecia, Iran, Irak, Israel, Italia, Japonia, Kuweit, Liban, Mongolia, Macedonia de Nord, Panama, Paraguay, Qatar, Coreea de Sud, Republica Moldova, România, Arabia Saudită, UAE
Cele 20 de țări care au închis școlile la nivel local sau regional:
  • Afganistan, Bhutan, Cambodgia, Croația, Ecuador, Franța, Germania, Ungaria, India, Pakistan, Palestina, Filipine, Portugalia, Federația Rusă, Slovacia, Spania, Ucraina, Marea Britanie, SUA, Vietnam

 

Articolul Lista țărilor cu școlile închise. Numărul elevilor din întreaga lume afectați de închiderea școlilor se apropie de 400 de milioane – UNESCO apare prima dată în Edupedu.

Close