Legea tichetelor sociale pe suport electronic pentru sprijin educațional, promulgată de Iohannis

Legea tichetelor sociale pe suport electronic pentru sprijin educațional, promulgată de Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, luni, un act normativ pentru aprobarea OUG nr. 133/2020 privind unele măsuri pentru sprijinirea categoriilor de elevi cei mai defavorizați care beneficiază de sprijin educațional pe bază de tichete sociale electronice pentru sprijin educațional, acordate din fonduri externe nerambursabile, precum şi unele măsuri de distribuire a acestora, transmite Agerpres.

Legea prevede instituirea unor măsuri necesare în vederea implementării Fondului de ajutor european destinat celor mai defavorizate persoane (POAD), prin măsura de acordare de tichete sociale pe suport electronic pentru sprijin educaţional, precum şi stabilirea cadrului legal privind eligibilitatea cheltuielilor efectuate de beneficiari în cadrul următoarelor operaţiuni: acordarea de sprijin educaţional pe bază de tichete sociale pe suport electronic pentru sprijin educaţional, asistenţă tehnică.

Aceste măsuri se vor aplica pentru trei grupuri ţintă: copiii cei mai dezavantajaţi din învăţământul preşcolar, din învăţământul primar şi din învăţământul gimnazial. Valoarea nominală a tichetului este de 500 lei pe an.

Valoarea tichetului se va actualiza prin Hotărâre a Guvernului cu cel puţin 90 zile înainte de a se încheia anul calendaristic, pentru anul calendaristic următor.

Acordarea tichetelor se face de către Ministerul Fondurilor Europene, prin structură de specialitate – se introduce Schema Naţională de Sprijin pentru Elevii cei mai Defavorizaţi (SNSED). Contravaloarea tichetului social pe suport electronic reprezintă venit neimpozabil – conform Codului fiscal, mai scrie Agerpres.

Sursă foto: Pixabay

Articolul Legea tichetelor sociale pe suport electronic pentru sprijin educațional, promulgată de Iohannis apare prima dată în Edupedu.ro.

Close