Lecții despre vaccin, virusuri și ARN mesager pentru toți copiii, din septembrie? “E un proiect pe care îl avem în vedere”, spune Sorin Cîmpeanu

Lecții despre vaccin, virusuri și ARN mesager pentru toți copiii, din septembrie? “E un proiect pe care îl avem în vedere”, spune Sorin Cîmpeanu

Ministerul Educației are în vedere să introducă în școli, în noul an școlar, lecții despre vaccin, virusuri și ARN mesager, a spus joi seară, într-un interviu la Digi 24, ministrul Sorin Cîmpeanu. El a spus că este “un proiect pe care îl susțin”. Întrebat dacă toți elevii vor primi astfel de lecții din toamnă, el a răspuns: “Așa ar trebui, așa îmi doresc, Avem problemă cu resursa umană capabilă, dispusă să facă acest lucru”.

Schimbul de replici pe această temă, în cadrul interviului acordat Digi24 (începând cu min. 19:45 în înregistrarea de mai jos):

Întrebare: Domnule ministru, suntem naivi dacă ne închipuim că, de fapt, din 13 septembrie, chiar repede-repede, iute-iute, în septembrie sau în octombrie, în toate școlile din România, copiii ar trebui să primească niște lecții despre vaccin, despre boli, despre virusuri, despre ce înseamnă ARN mesager?

Sorin Cîmpeanu: Nu. Este un proiect pe care îl avem în vedere.

Întrebare: Și se va întâmpla asta?

S.C.: Da.

Întrebare: Și în toate școlile din România, în toamna asta, toți copiii vor primi lecții despre vaccin?

S.C.: Așa ar trebui, așa îmi doresc, Avem problemă cu resursa umană capabilă, dispusă să facă acest lucru.

Întrebare. Avem profesori de biologie, mulți dintre ei capabili…

S.C.: Foarte mulți capabili. (…)

Întrebare: Părinții ce să facă? Să se aștepte să existe aceste lecții? Dacă ele nu vor exista, să meargă să le ceară profesorilor diriginți, directorilor de școală, cui?

S.C.: Într-o manieră responsabilă, voi veni cu precizări în momentul în care voi fi reușit să reglez deja aceste lucruri.

Întrebare: Sigur se va întâmpla, spuneți? În toamna asta toți copiii de școală din România vor primi lecții despre virusuri, vaccin și ARN mesager?

S.C.: Sigur e un proiect pe care îl susțin. Până când nu voi avea garanția că pot și să-l implementez, nu voi anunța acest lucru. E nevoie de responsabilitate. Dar e un proiect necesar și pe care îl susțin și, mai mult de atât, un proiect pe care îl consider fezabil. Greu, dar fezabil.

Articolul Lecții despre vaccin, virusuri și ARN mesager pentru toți copiii, din septembrie? “E un proiect pe care îl avem în vedere”, spune Sorin Cîmpeanu apare prima dată în Edupedu.ro.

Close