Klaus Iohannis: Închiderea școlii nu trebuie exagerată. Copiii trebuie să meargă la școală să învețe / Am convenit să se lucreze la o metodologie care permite luarea unor decizii mai rapide

Klaus Iohannis: Închiderea școlii nu trebuie exagerată. Copiii trebuie să meargă la școală să învețe / Am convenit să se lucreze la o metodologie care permite luarea unor decizii mai rapide

“Închiderea școlii nu trebuie exagerată. Copiii sunt în siguranță în școli”, a declarat astăzi președintele Klaus Iohannis, la finalul unei întâlniri la Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) la care a participat și ministrul Sănătății, Nelu Tătaru. Întrebat dacă a existat o discuție între ministrul Educației și prefectul Bucureștiului cu privire la închiderea școlilor din București, președintele a declarat că “nu trebuie să exagerăm cu aceste măsuri restrictive, fiindcă ajungem în situații foarte greu de gestionat”.

Liderul de la Cotroceni a anunțat că împreună cu autoritățile sanitare “am convenit să se lucreze la o metodologie care permite luarea unor decizii mai rapide, mai eficiente și mai corelate cu situația din fiecare localitate și din fiecare județ. În acest fel vom putea să fim mai eficienți, să luăm mai repede măsurile care se impun. În acest fel, vom putea să evităm restricții prea dure”.

“Copiii trebuie să meargă la școală să învețe. Părinții trebuie să își trimită copiii la școală, ca să poată și ei să meargă la serviciu. Deci măsuri restrictive trebuie luate acolo unde nu există altă soluție și trebuie foarte bine analizate. Ca să nu existe exagerări, am convenit exact astăzi să se lucreze la o metodologie destul de detaliată pentru a veni în sprijinul decidenților locali”, a explicat Iohannis.

Klaus Iohannis, după o vizită la INSP:
  • Am convenit să se lucreze la o metodologie care permite luarea unor decizii mai rapide, mai eficiente și mai corelate cu situația din fiecare localitate și din fiecare județ. În acest fel vom putea să fim mai eficienți, să luăm mai repede măsurile care se impun. În acest fel, vom putea să evităm restricții prea dure.
  • Nu intenționez să revenim la starea de urgență. Există măsuri mai puțin dure, cu efecte chiar mai bune. Nu avem nevoie să închidem toată țara pentru a avea un efect de îngrădire. În această etapă nu intenționez să introduc starea de urgență.
  • Sunt de părere că evenimentele la care se adună multă lume și probabil controlul e mai greu vor trebui restricționate.
  • Nu sunt adeptul măsurilor heirupiste. Trebuie analizat foarte bine unde se poate realiza o mărire a numărului de paturi la terapie intensivă și acolo să se facă
  • Măsurile trebuie luate cu cap acolo unde există și specialiști, unde există resursa umană. Resura materială se realizează de obicei cel mai ușor
  • Închiderea școlii nu trebuie exagerată. Copiii sunt în siguranță în școli. Sigur, acolo unde din nefericire apar cazuri de boală în școală nu există alternativă. Dar nu trebuie sa exageram cu aceste masuri restrictive, fiindca ajungem in situatii foarte greu de gestionat
  • Copiii trebuie să meargă la școală să învețe. Părinții trebuie să își trimită copiii la școală, ca să poată și ei să meargă la serviciu.
  • Deci măsuri restrictive trebuie luate acolo unde nu există altă soluție și trebuie foarte bine analizate. Ca să nu existe exagerări, am convenit exact astăzi să se lucreze la o metodologie destul de detaliată pentru a veni în sprijinul decidenților locali.
  • Întrebare: De la ce număr de cazuri se va impune amânarea alegerilor? Klaus Iohannis: Nu se poate discuta despre un anumit număr de cazuri. Dacă Institutul Național ne spune că din acest moment nu se mai poate face o anumită acțiune publică sau alta, vom lua măsurile de rigoare. Însă din discuția de astăzi nu a rezultat nevoia amânării alegerilor.
VIDEO Declarațiile integrale ale președintelui Klaus Iohannis, 9 octombrie 2020:

Articolul Klaus Iohannis: Închiderea școlii nu trebuie exagerată. Copiii trebuie să meargă la școală să învețe / Am convenit să se lucreze la o metodologie care permite luarea unor decizii mai rapide apare prima dată în Edupedu.

Close