Klaus Iohannis: Campania de vaccinare trebuie să fie un succes și este o chestiune de securitate națională

Klaus Iohannis: Campania de vaccinare trebuie să fie un succes și este o chestiune de securitate națională

“Campania de vaccinare trebuie să fie un succes și este o chestiune de securitate națională”, a declarat președintele Klaus Iohannis. Acesta a anunțat că a convocat pentru luni o ședință la care vor participa miniștrii apărării, internelor și sănătății, pentru a clarifica toate chestiunile care țin de vaccinare.

Liderul de la Cotroceni a vorbit și despre întâlnirea pe care a avut-o astăzi cu secretarul de stat ANDPDCA, Mădălina Turza, și cu președintele Consiliului Tinerilor Instituționalizați, Andreeas Novacovici.

Klaus Iohannis, cele mai importante declarații:
  • Abuzurile din păcate sunt probleme reale, grave, care nu pot fi sub nicio formă tolerate. Anual, 16.000 de copii sunt victime ale abuzului, neglijării, exploatării și violenței, avem obligația să conștientizăm traumele la care sunt supuși acești copii.
  • Bătaia nu e ruptă din rai
  • Societatea civilă cooperează cu autoritățile reușind să aducă vocile vulnerabile mai aproape de decidenți, fiecare copil trebuie protejat
  • Respectul față de opiniile și interesele copiilor trebuie să se afle constant în atenția instituțiilor publice
  • Dezvoltarea noastră ca societate nu poate fi durabilă dacă nu investim în educație și în protejarea drepturilor copiilor și tinerilor
  • Avem motive pentru un optimism moderat: nu a crescut numărul de cazuri și se confirmă că în ce privește numărul de cazuri noi ne situăm pe un platou
  • Campania de vaccinare trebuie să fie un succes și este o chestiune de securitate națională
  • Am convocat o ședință pentru luni, la care vor participa miniștrii apărării, internelor și sănătății și vom clarifica toate chestiunile care țin de vaccinare ca o chestiune de securitate națională

Articolul Klaus Iohannis: Campania de vaccinare trebuie să fie un succes și este o chestiune de securitate națională apare prima dată în Edupedu.ro.

Close