Județul Cluj are cele mai bune rezultate la Evaluarea Națională 2022 cu 92% medii peste 5 / Capitala e pe locul doi

Județul Cluj are cele mai bune rezultate la Evaluarea Națională 2022 cu 92% medii peste 5 / Capitala e pe locul doi

Ministrul Educației a prezentat date referitoare la rezultatele Evaluarii Nationale de anul acesta. In top trei județe care au luat medie peste 5 sunt Cluj, București și Brăila.

“Dacă ne referim la județ avem absolut toate județele României au luat medie peste 5 într-o proporție de peste 70 la sută. Cea mai mică pondere a notelor peste cinci a fost Teleorman 71,8%. Cea mai mare a avut-o Clujul 92,7 %, București 91,6 % la sută, Brăila 91%”, a spus ministrul Sorin Cîmpeanu, în ziua în care vor fi afișate rezultatele de la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a, ministrul Educației susține declarații de presă.

Peste 83% dintre elevi au luat peste 5 la Evaluarea Națională, a mai declarat Sorin Cîmpeanu.

Amintim că anul trecut au fost 120 de medii de 10 la Evaluarea Națională 2021, cele mai multe înregistrate atunci în județul Cluj (15 elevi cu media maximă), urmat de București și de Timiș. În urmă cu 2 ani au fost 892 de medii de 10 în toată țara, un record pentru Evaluarea Națională.

Foto: © Antonio Guillem | Dreamstime.com  / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Județul Cluj are cele mai bune rezultate la Evaluarea Națională 2022 cu 92% medii peste 5 / Capitala e pe locul doi apare prima dată în Edupedu.ro.

Close