Iohannis: Vom începe să elaborăm un plan concret pentru revenirea elevilor la școală. După 15 mai va fi obligatoriu să purtăm mască/Deplăsările personale nu vor mai fi cu interdicții

Iohannis: Vom începe să elaborăm un plan concret pentru revenirea elevilor la școală. După 15 mai va fi obligatoriu să purtăm mască/Deplăsările personale nu vor mai fi cu interdicții

Președintele klaus Iohannis a declarat că în această după-amiază va avea o întâlnire cu ministrul Educației și va pune la punct un plan pentru revenirea elevilor la școală. Planul va fi anunțat în momentul în care toate detaliile vor fi finalizate.

Redăm cele mai importante declarații făcute de Klaus Iohannis:

  • O activitate extrem de importantă este activitatea școlară și cu el în această după-amiază voi avea o întâlnire cu conducerea Ministerului Educației. Vom începe să elaborăm un plan concret pentru revenirea elevilor la școală.
  • Cum va arăta acest plan va fi prezentat în momentul în care este elaborat în toate detaliile aferente. În paralel se lucrează la o analiză și la un plan care va prevedea exact cum se va reveni în activitatea economică în special în zonele care au fost puternic restricționate.
  • După data de 15 mai toată lumea va fi obligată să poarte măști de protecție în spațiile publice închise și atunci când folosesc și transportul public în comun. Această măsură nu este limitată în timp și vom putea să renunțăm la purtarea măștii doar la anul, atunci când această pandemie va fi sub control și nu mai există riscul infectării.
  • O adoua măsură pe care am decis o este una care cu siguranță va bucura pe foarte mulți părinți. După data de 15 mai se epuizează actuala stare de urgență, vom renunța la restrângerile care privesc persoane.
  • Deci nu vom prelungi restricțiile de deplasări individuale sau invers spus vom putea să ne deplasăm în spații publice fără să trebuiască să declarăm în prealabil unde mergem și de ce mergem.
  • Este vorba despre libertatea de mișcare individuală.
  • Evident, pentru protecția generală a populației și pentru protecția individuală multe restrângeri vor rămâne în continuare în vigoare. În acest fel vor rămâne cu siguranță o vreme, după 15 mai, interdicțiile pentru adunări publice, pentru manifestări de tot felul.
  • Vor rămâne și alte interdicții în vigoare dar aceasta nu va rămâne În vigoare și mi s-a părut important să vă dau această veste ca să avem cu toții această perspectivă după 15 mai.
  • Până în 15 mai, până când se epuizează actuala stare de urgență toate restricțiile rămân în vigoare. Repet până în 15 mai stați acasă.

Declarațiile complete pot fi citite aici

FOTO: presidency.ro

Articolul Iohannis: Vom începe să elaborăm un plan concret pentru revenirea elevilor la școală. După 15 mai va fi obligatoriu să purtăm mască/Deplăsările personale nu vor mai fi cu interdicții apare prima dată în Edupedu.

Close