Iohannis: Vom amâna începerea anului școlar doar dacă se întâmplă să avem foarte multe cazuri atunci

Iohannis: Vom amâna începerea anului școlar doar dacă se întâmplă să avem foarte multe cazuri atunci

Președintele Klaus Iohannis a declarat că nu se pune în discuție amânarea începutului anului școlar, singura excepție fiind o creștere alarmantă a numărului de cazuri imediat înainte de 14 septembrie.

„Dacă se întâmplă să avem foarte multe cazuri atunci când trebuie să înceapă școala, vom amâna începerea anului școlar. Este o decizie care se va lua foarte aproape de data de 14 septembrie. Deocamdată, scenariul pe care-l luăm în calcul este: școala începe pe 14 septembrie”, a declarat Klaus Iohannis la conferința de presă din această seară de la Cotroceni. 

Președintele a listat trei scenarii care se vor folosi descentralizat în țară, în funcție de situația fiecărei școli și localități, decizia fiind la nivelul conducerii școlilor, la nivelul inspectoratelor școlare și a Consiliului local.

Scenariul 1 (verde) – în localitatea respectivă este mai puțin de o persoană, în medie, detectată cu Covid 19 pe zi.

Scenariul 2 (galben) – în localitatea respectivă sunt între una și trei persoane, în medie, detectate cu Covid 19 pe zi.

Scenariul 3 (roșu) – în localitatea respectivă sunt mai mult de trei persoane, în medie, detectate cu Covid 19 pe zi.

Citește și:
Iohannis: Bucureștiul se încadrează în scenariul verde, ca majoritatea localităților din România. Sunt numai 50 de localități care s-ar încadra în scenariul roșu

Articolul Iohannis: Vom amâna începerea anului școlar doar dacă se întâmplă să avem foarte multe cazuri atunci apare prima dată în Edupedu.

Close