Inițiativă legislativă a Consiliului Național al Elevilor pentru interzicerea fondului clasei și școlii. Rareș Voicu: Cei care fac acest lucru vor putea fi sancționați cu până la 2000 de lei

Inițiativă legislativă a Consiliului Național al Elevilor pentru interzicerea fondului clasei și școlii. Rareș Voicu: Cei care fac acest lucru vor putea fi sancționați cu până la 2000 de lei

În urmă cu câteva zile, la inițiativa Consiliului Național al Elevilor (CNE), a fost depus la Parlament un proiect de lege pentru modificarea și completarea Legii educației naționale nr. 1/2011, ce vizează interzicerea colectării fondului clasei, respectiv al școlii, se arată într-un comunciat de presă al CNE. Dacă va fi adoptată, cei care le pretind părinților fondul clasei/școlii vor putea fi sancționați cu până la 2.000 de lei, a declarat președintele CNE, Rareș Voicu.

Reprezentanții elevilor atrag atenția asupra faptului că fenomenul de colectare a fondului clasei, respectiv al școlii, „reprezintă o modalitate prin care este sprijinită corupția în unitățile de învățământ.”

Elevii amintesc că educația ar trebui să fie gratuită, conform art. 32, alin. (4) din Constituția
României, „însă, din păcate, în cele mai multe dintre unitățile de învățământ, formele de sprijin financiar din partea actorilor implicați în procesul educațional reprezintă o normalitate. Astfel, fie că este vorba despre cumpărarea materialelor necesare desfășurării orelor de curs, fie că vorbim despre renovarea sălii de clasă sau de sprijinul pentru plata serviciilor de pază, părinții sunt cei care investesc sume considerabile de bani.”

Reprezentanții elevilor consideră că această practică înrădăcinată în
sistemul educațional românesc, „nu face altceva decât să perpetueze corupția în școli”.

Consiliul Național al Elevilor solicită Parlamentului Românie adoptarea inițiativei legislative în cel mai scurt timp.

„La inițiativa Consiliului Național al Elevilor a fost depusă o inițiativă legislativă care interzice în mod explicit colectarea fondului clasei și fondului școlii în unitățile de învățământ. Cei care fac acest lucru vor putea fi sancționați cu până la 2000 de lei. Consiliul Național al Elevilor a început lupta împotriva corupției școlare, iar acesta e doar primul demers pe care îl vom realiza în acest scop”, a declarat Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor.

Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea

Articolul Inițiativă legislativă a Consiliului Național al Elevilor pentru interzicerea fondului clasei și școlii. Rareș Voicu: Cei care fac acest lucru vor putea fi sancționați cu până la 2000 de lei apare prima dată în Edupedu.ro.

Close