Infecția cu HPV, care provoacă cele mai multe tipuri de cancer de col uterin, aproape eliminată în Anglia datorită vaccinării în școli

Infecția cu HPV, care provoacă cele mai multe tipuri de cancer de col uterin, aproape eliminată în Anglia datorită vaccinării în școli

Foarte puține femei tinere active sexual din Anglia mai sunt infectate cu HPV, virusul care provoacă cele mai multe tipuri de cancer de col uterin, în urma introducerii în anul 2008 a unui program de vaccinare în masă în școli, a anunțat autoritatea pentru sănătate publică, scrie The Guardian. Începând de anul trecut, și băieții au fost introduși în acest program.

În 2008, când a început programul de vaccinare, 15% dintre femeile tinere erau infectate cu HPV (virusul papiloma uman), care circulă în rândul persoanelor active sexual. Două tipuri, HPV 16 și 18, provoacă cele mai multe tipuri de cancer de col uterin.

 

Photo by Buro Millennial from Pexels

 

Articolul Infecția cu HPV, care provoacă cele mai multe tipuri de cancer de col uterin, aproape eliminată în Anglia datorită vaccinării în școli apare prima dată în Edupedu.

Close