„Încheierea anului școlar pe 25 iunie este mai puțin dăunătoare, pentru că nu va fi decalată Evaluarea Națională” – Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor, despre propunerile de modificare a anului școlar în curs

„Încheierea anului școlar pe 25 iunie este mai puțin dăunătoare, pentru că nu va fi decalată Evaluarea Națională” – Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor, despre propunerile de modificare a anului școlar în curs

Schimbările bruște ale structurii anului școlar în curs anunțate de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, îi bulversează pe elevi, iar cea mai bună variantă propusă până acum este cea în care nu va fi decalată Evaluarea Națională după Bacalaureat, a declarat pentru Edupedu.ro Rareș Voicu, președintele Consiului Național al Elevilor. El atrage, însă, atenția că prelungirea vacanței de primăvară nu este o măsură bună după doar două luni de la întoarcerea la școală fiindcă elevii își vor ieși din ritm, apoi vor reveni la școală pentru încă două luni și încep examenele naționale.

Rareș Voicu este de părere că ar trebui făcute mai multe teste în școli și chiar controale pentru a se asigura respectarea măsurilor de protecție.

„Dintre cele două variante propuse, cea care presupune încheierea anului școlar pe 25 iunie este mai puțin dăunătoare, pentru că nu va fi decalată Evaluarea Națională; cognitiv vorbind, însă, pentru elevi e extrem de greu să ai o vacanță de o lună după doar două luni de școală – va apărea o ruptură în ritmul de învățare și de parcurgere a materiei, iar după vacanță, vom avea la dispoziție doar două luni pentru a ne reintra în ritm și pentru a finaliza cu bine acest an școlar.

Dacă reducerea numărului de infectări este cu adevărat scopul acestei măsuri, atunci poate că ar trebui să ne uităm la ce se întâmplă în școli și să acționăm acolo: în primul rând, e o nevoie acută de cadre medicale școlare în unitățile de învățământ, care să poată administra testele rapide. E simplu – nu testezi, ești în pericol. În al doilea rând, nu am văzut pe absolut nimeni să vorbească despre controale în școli, pentru a se asigura de respectarea măsurilor de protecție. Îndemnurile și sloganurile nu sunt suficiente”, a declarat Rareș Voicu pentru Edupedu.ro.

Amintim că ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a propus marți, într-o conferință de presă, ca vacanța de primăvară să fie prelungită cu trei săptămâni începând cu data de 2 aprilie până pe data de 4 mai.

„În așa fel în perioada lunii aprilie, care este cea mai critică din perspectiva epidemiologică, va beneficia de o scădere a mobilității prin acordarea acestei vacanțe în tot sistemul de învățământ preuniversitar”, a motivat Cîmpeanu.

De asemenea, ministrul a mai propus mutarea Evaluării Naționale după Bacalaureat, însă astăzi a revenit asupra acestei propuneri. „Propun o variantă în care să rămânem cu toate examenele naționale la locul lor, fără nicio modificare, să scurtăm semestrul II cu o săptămână”, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, pentru Edupedu.ro.

Acesta spune că este deschis la propuneri care să fie în interesul elevilor, după ce ieri a anunțat modificarea structurii anului școlar actual. Cîmpeanu susține că propunerea făcută marți poate fi modificată în urma consultărilor cu reprezentanții sindicatelor, elevilor și părinților.

Foto: Facebook.com/Rareș Voicu

Citește și:
„Se vede de la o poștă că este o decizie politică astfel încât părinții să nu beneficieze de 75%” – Cristache, reprezentantul părinților, despre prelungirea vacanței de primăvară
Cîmpeanu: Propun o variantă în care să rămânem cu toate examenele naționale la locul lor, fără nicio modificare, să scurtăm semestrul II cu o săptămână
OFICIAL Ordinul de ministru comun, semnat de Vlad Voiculescu și Sorin Cîmpeanu, care prevede închiderea școlilor la intrarea localităților în carantină și nu la pragul de 6 la mie, a intrat în vigoare
VIDEO Cîmpeanu: Evaluarea Națională se va derula în perioada 5 iulie – 8 iulie, admiterea la liceu, după această dată / Toți elevii și copiii vor avea vacanță din 2 aprilie până pe 4 mai, în vacanță nu se fac cursuri online
De ce a modificat Sorin Cîmpeanu structura anului școlar și data Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a, plus Admiterea la liceu: Dacă nu ar fi fost această variantă, ar fi fost destul de clară închiderea școlilor inclusiv pentru derularea simulărilor. În București, încă de mâine

Articolul „Încheierea anului școlar pe 25 iunie este mai puțin dăunătoare, pentru că nu va fi decalată Evaluarea Națională” – Rareș Voicu, președintele Consiliului Național al Elevilor, despre propunerile de modificare a anului școlar în curs apare prima dată în Edupedu.ro.

Close