În toate scenariile profesorii de la gimnaziu și liceu trebuie să predea lecțiile și online, dacă există cel puțin un elev absent, prevede Ghidul oficial al Ministerului Educației

În toate scenariile profesorii de la gimnaziu și liceu trebuie să predea lecțiile și online, dacă există cel puțin un elev absent, prevede Ghidul oficial al Ministerului Educației

Atât în scenariul verde, cât și în cel galben, la toate clasele V-VIII și IX-XII profesorii trebuie să predea lecțiile și online dacă în clasele respective sunt elevi care nu pot participa la cursuri din diverse motive, chiar și independente de pandemie, prevede Ghidul pentru învățământ gimnazial și liceal publicat de Ministerul Educației.

Pe prima pagină a ghidului, principiul numărul 3 de selectare a scenariilor prevede: „în toate scenariile va exista o componentă online, adaptată contextului, cel puțin pentru menținerea contactului cu elevii absenți, chiar și din motive independente de pandemie”.

În pagina următoare, la capitolul „aplicarea scenariilor”, ghidul stabilește:

„Conform principiului 3 (trei) de mai sus, în vederea flexibilizării și pregătirii sistemului pentru situații viitoare, chiar și în cazul S1, cadrele didactice vor participa la formări pentru folosirea instrumentelor de comunicare online la ore și în intervalele dintre ore.”

Cum va fi predarea online, conform ministrului Educației: profesorul intră în clasă, se conectează pe platformă și își desfășoară ora normal cu elevii din clasă și urmăresc lecția și cei de acasă.

Organizarea orelor

Fiecare oră va avea două pauze, una de 5 minute pentru ca profesorii să schimbe clasele și alta de 10-15 minute pentru elevi, dar această pauză mai mare nu va fi organizată simultan pentru toate clasele ca până acum, ci la momente diferite, astfel încât să nu fie aglomerație mare pe holuri sau la toalete, potrivit ghidului pentru gimnaziu și liceu.

Realizarea acestui orar este la decizia fiecărei unități de învățământ.

De asemenea, profesorii nu vor mai plimba cataloagele de la o clasă la alta, ci vor scrie prezența și notele într-o agendă proprie, urmând ca acestea să fie trecute în cataloage după un program stabilit la nivelul unității de învățământ.

Detalii suplimentare în articolul pe larg

Foto: © Visoot Uthairam | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care site-ul Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul În toate scenariile profesorii de la gimnaziu și liceu trebuie să predea lecțiile și online, dacă există cel puțin un elev absent, prevede Ghidul oficial al Ministerului Educației apare prima dată în Edupedu.

Close