În timpul școlii online datele personale ale elevilor au fost folosite pentru publicitate, inclusiv în România, arată un studiu amplu al Human Rights Watch

În timpul școlii online datele personale ale elevilor au fost folosite pentru publicitate, inclusiv în România, arată un studiu amplu al Human Rights Watch

Timp de 2 ani, pe timpul pandemiei, milioane de elevi din întreaga lume au folosit aplicații online pentru a participa la cursuri, scrie Europa Liberă. Un studiu Human Rights Watch arată că firmele care gestionau aplicațiile au folosit datele pentru marketing comercial: identificarea „țintelor” pentru anumite reclame.

Raportul arată că guvernele a 49 dintre cele mai populate țări din lume au încălcat drepturile copiilor prin susținerea produselor de învățare online fără a proteja în mod adecvat confidențialitatea datelor personale ale utilizatorilor.

Cercetarea se bazează pe analiza tehnică a 164 de produse de tehnologie educațională (EdTech) aprobate de 49 de țări în timpul pandemiei de Covid. Studiul include o examinare a 290 de companii și platforme ale acestora despre care s-a dovedit că au colectat, procesat sau primit date despre copii din martie 2021.

Analiza, făcută în perioada martie – august 2021, arată că majoritatea platformelor de învățare online au trimis sau au acordat acces la datele copiilor către companii de tehnologie de publicitate (AdTech). Făcând acest lucru, unele produse din categoria „EdTech” au vizat ulterior copiii cu publicitate comportamentală.

Folosind datele copiilor pentru a-i viza cu conținut personalizat și reclame care îi urmăresc pe internet, aceste companii nu numai că au denaturat experiențele online ale copiilor, ci au deschis calea pentru influențarea opiniilor și convingerilor lor într-un moment al vieții în care aceștia pot fi manipulați ușor, arată studiul.

Raportul Human Rights Watch conține mai multe studii de caz, printre care și cel al unei companii din România, despre care puteți citi pe larg în articolul scris de Europa Liberă.

Foto: © Lightfieldstudiosprod | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul În timpul școlii online datele personale ale elevilor au fost folosite pentru publicitate, inclusiv în România, arată un studiu amplu al Human Rights Watch apare prima dată în Edupedu.ro.

Close