În Spania, masca în școli va fi obligatorie începând de la vârsta de şase ani, indiferent de păstrarea distanței

În Spania, masca în școli va fi obligatorie începând de la vârsta de şase ani, indiferent de păstrarea distanței

În Spania, va trebui ca elevii să poarte permanent masca în şcoli începând de la vârsta de şase ani, a anunţat joi guvernul de la Madrid, care doreşte să redeschidă şcolile în pofida înmulţirii cazurilor de COVID-19, relatează AFP, preluată de Agerpres.

”Folosirea măştii va fi obligatorie ca regulă generală începând cu vârsta de şase ani, indiferent de păstrarea distanţei”, a declarat ministrul spaniol al educaţiei Isabel Celaa după o reuniune destinată stabilirii unui cadru omogen pe ansamblul ţării pentru începerea anului şcolar.

În ultimele zile au apărut tot mai multe critici faţă de lipsa coordonării între cele 17 regiuni ale Spaniei, care au anunţat una după alta propriile măsuri, regiunea Cantabria stârnind o polemică după ce a anunţat că masca va trebui purtată de la vârsta de trei ani.

 

Foto: Isabel Celaa, ministrul spaniol al Educației / Foto: Facebook.com – Ministerul spaniol al Educației

 

Articolul În Spania, masca în școli va fi obligatorie începând de la vârsta de şase ani, indiferent de păstrarea distanței apare prima dată în Edupedu.

Close