Impactul știrilor false, în pandemie, “a fost mai puternic” asupra profesorilor / “Întotdeauna dascălii au fost promotorii civilizației”, dar curentul negativ al știrilor false despre vaccinare a avut mai multă putere – șeful DSP Iași, Vasile Cepoi

Impactul știrilor false, în pandemie, “a fost mai puternic” asupra profesorilor / “Întotdeauna dascălii au fost promotorii civilizației”, dar curentul negativ al știrilor false despre vaccinare a avut mai multă putere – șeful DSP Iași, Vasile Cepoi

Dezinformarea și știrile false au avut un impact mai puternic decât “eforturile tuturor autorităților de a convinge” că vaccinarea este “singura cale pentru a ieși din situația în care ne aflăm” a apreciat marți, într-o conferință privind testarea și vaccinarea în școli, directorul Direcției de Sănătate Publică Iași, Vasile Cepoi. Potrivit acestuia, situația s-ar fi simțit “mai puternic” în cazul cadrelor didactice.

Șeful DSP Iași, fost ministru al Sănătății în primul guvern Ponta, acum nouă ani, a declarat, în cadrul conferinței “Vaccinare și testare pentru învățare!”, din campania de informare organizată în această perioadă de Ministerul Educației, că “întotdeauna dascălii au fost promotorii civilizației și ai măsurilor de îmbunătățire a vieții oamenilor”. Dar, a spus el, “din păcate, de data aceasta, curentul negativ a avut mai multă putere”.

El a afirmat că la nivelul județului există o bună colaborare între autoritățile locale, regionale, cele din sănătate și din învățământ, dar și așa “nu suntem mulțumiți de rezultatele obținute”.

Vasile Cepoi, în cadrul conferinței “Vaccinare și testare pentru învățare”:

  • “Apreciez, dle ministru, această campanie [de informare a Ministerului Educației – n. red.], cu atât mai mult cu cât mediatizarea, prin știri false, despre măsurile de prevenție (…) și privind nevoia de vaccinare a avut un impact mai puternic decât eforturile tuturor autorităților de a convinge că aceasta este singura cale pentru a ieși din situația în care ne aflăm. Dovadă că și în rândul cadrelor didactice impactul acestei mediatizări a fost mai puternic. 41% dintre cadrele didactice s-au vaccinat. Știm că întotdeauna dascălii au fost promotorii civilizației și ai măsurilor de îmbunătățire a vieții oamenilor. Din păcate, de data aceasta, curentul negativ a pus mai multă putere. Apreciez că la nivelul județului am avut o bună colaborare, lucrăm foarte bine ca o echipă, începând cu domnul prefect, consiliul județean, toate universitățile, inspectoratul, dar încă nu suntem mulțumiți de rezultatele obținute.”

Amintim că duminică seară, la Antena 3, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu nota numărul mare de profesori care s-au vaccinat, comparativ cu alte categorii profesionale. El spunea că pragul de 50% persoane vaccinate a fost depășit în cazul profesorilor, da la nivelul întregului personal din învățământ “suntem la 43%”:

  • “Personalul din învățământ rămâne, totuși, categoria socio-profesională cea mai numeroasă în valoare absolută din perspectiva vaccinării. Sunt peste 154.000 de angajați, nu există nicio altă categorie socio-profesională care să atingă acest număr în valoare absolută (…) Din perspectiva cadrelor didactice suntem la 50%, din perspectiva personalului din învățământ suntem la 43%. Nu s-a depășit. Am avut o creștere importantă după care, în ultimele săptămâni, am avut un progres foarte lent (…)”

Foto: Captura Facebook / Directorul DSP Iași, Vasile Cepoi

Articolul Impactul știrilor false, în pandemie, “a fost mai puternic” asupra profesorilor / “Întotdeauna dascălii au fost promotorii civilizației”, dar curentul negativ al știrilor false despre vaccinare a avut mai multă putere – șeful DSP Iași, Vasile Cepoi apare prima dată în Edupedu.ro.

Close