Huawei construieşte un nou centru de cercetare şi dezvoltare la Budapesta – anunță ministrul ungar de Externe

Huawei construieşte un nou centru de cercetare şi dezvoltare la Budapesta, iar cooperarea între Ungaria şi China este mai bună ca niciodată, a declarat ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, Péter Szijjártó, la manifestarea jubiliară a companiei Huawei, organizată marţi, la Budapesta, transmite News.ro.
  • Amintim că producătorii de telecomunicații din China au fost acuzați în repetate rânduri de oficialii americani de faptul că permit guvernului să spioneze, prin echipamentele sale, utilizatorii din străinătate, inclusiv cercetătorii occidentali. Detalii aici
  • La începutul lunii octombrie, Comisia de Apărare din Parlamentul britanic a anunțat că are dovezi că Huawei acţionează în complicitate cu statul chinez. Detalii aici

Ministrul a susținut că unul dintre giganţii lumii telecomunicaţiilor, Huawei lansează deja a treia sa investiţie în Ungaria, potrivit MTI.

În capitala ungară va fi înfiinţat un centru de cercetare şi dezvoltare care va angaja cel puţin 100 de ingineri, a precizat ministrul de Externe, care a calificat această investiţie drept o piatră de hotar din perspectiva deschiderii şi a schimbării dimensiunii economiei ungare.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Huawei construieşte un nou centru de cercetare şi dezvoltare la Budapesta – anunță ministrul ungar de Externe apare prima dată în Edupedu.

Close