HARTA Localitățile, după rata de incidență. Cîmpeanu: Avem la ora actuală aproape 1.800 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie în care elevii vor merge la școală de miercuri 5 mai, cu prezență fizică

HARTA Localitățile, după rata de incidență. Cîmpeanu: Avem la ora actuală aproape 1.800 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie în care elevii vor merge la școală de miercuri 5 mai, cu prezență fizică

Avem la ora actuală aproape 1.800 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie în care elevii vor merge la școală de miercuri 5 mai, cu prezență fizică a anunțat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, la Antena3.

“Miercuri, 5 mai, vor merge la școală cu prezență fizică absolut toți copiii din grădinițe, toți copiii din învățământul primar, inclusiv clasa pregătitoare. Pentru elevii claselor a V-a, a VI-a, a VII-a, a IX-a, a X-a și a XI-a din localitățile în care rata de infectare este sub 1 la mie, și avem la ora actuală aproape 1.800 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie, vor merge de asemenea la școală de miercuri 5 mai, cu prezență fizică.

Ceilalți elevi de clasele a V-a, a VI-a, a VII-a, a IX-a, a X-a și a XI-a din localitățile în care rata de infectare este încă peste 1 la mie vor începe școala miercuri, 5 mai, în sistem online, este vorba de puțin peste 1.400 de localități.

Săptămâna viitoare, de luni 10 mai, vor începe școala toți elevii claselor terminale, a VIII-a, a XII-a, a XIII-a cu prezență fizică indiferent de scenariu”, a declarat Cîmpeanu.

Ministrul a precizat pentru Edupedu.ro că datele folosite pentru această raportare sunt cele de joi, 29 aprilie, când Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției (CNCCI) arăta că sunt:

  • 1.450 de localități peste 1 la mie – în scenariul 2 (galben/roșu)
  • 1.731 de localități sub 1 la mie – în scenariul 1 (verde)

De atunci situația s-a îmbunătățit foarte mult, potrivit datelor comunicate de Universitatea Babeș Bolyai din Cluj-Napoca, în proiectul de cercetare denumit “COVID-19: Romanian Economic Impact Monitor“, care monitorizează în timp real evoluția pandemiei, respectiv starea economică a țării, oferind în același timp previziuni pe termen scurt și mediu privind pandemia și performanța economică a României.

Pe harta făcută cu datele oficiale se poate vedea situația localităților la zi, orice părinte, profesor sau elev poate afla cum arată localitatea sa din punct de vedere al ratei de infectare (rata de incidență).

Notă: Pentru scenariile în care funcționează școlile, codurile de culoare sunt diferite de cele din hartă, adică pentru școli scenariile galben și roșu sunt ratele de incidență peste 1, în timp ce scenariul verde e sub 1 la mie și nu 3, cum apare pe hartă.

Vezi aici HARTA cu scenariile în care se redeschid școlile pe 5 mai 2021

Harta este interactivă, tot ce trebuie să faceți este să mergeți pe localitatea care vă interesează și să stabiliți, din partea dreaptă, parametrul rata de incidență.

Scenariul 1 Participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie.                                 Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate mai mică sau egală cu 1/1000 de locuitori
Scenariul 2 a) Participarea zilnică, cu prezență fizică în unitățile de învățământ a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a şi a XII-a, a XIII-a, și a celor din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, precum și a elevilor din învățământul special, indiferent de clasă, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie sanitară.
b) Participarea zilnică, în sistem on line a elevilor din celelalte clase/ani de studiu.               
Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 1/1000, dacă la nivelul localității nu este declarată starea de carantină. 
Ordinul 3755/29.04.2021

Potrivit datelor oficiale, au trecut 432 zile de la primul caz de coronavirus din România și în prezent sunt 27 265 cazuri active.

Când începe școala după Paște

Grădinițele și școlile se redeschid miercuri, 5 mai 2021, după vacanța de Paște. Miercuri vor începe cursurile copiii de grădiniță, precum și elevii care nu susțin examene, adică cei din clasele pregătitoare – a IV-a, elevii din a V-a, a VI-a, a VII-a, a IX-a, a X-a și a XI-a.

Elevii din ani terminali vor reveni la școală pe 10 mai 2021. În această categorie intră cei de clasa a VIII-a, a XII-a, a XIII-a și ultima clasă din învățământul profesional.

Foto: https://econ.ubbcluj.ro/coronavirus/

Articolul HARTA Localitățile, după rata de incidență. Cîmpeanu: Avem la ora actuală aproape 1.800 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie în care elevii vor merge la școală de miercuri 5 mai, cu prezență fizică apare prima dată în Edupedu.ro.

Close