Guvernul german plătește 300 de milioane de euro pentru 23% din compania farmaceutică CureVac, care lucrează la un vaccin anti-COVID

Guvernul german plătește 300 de milioane de euro pentru 23% din compania farmaceutică CureVac, care lucrează la un vaccin anti-COVID

Guvernul german va cumpăra o participaţie de 23% la compania farmaceutică CureVac, care lucrează la un vaccin destinat Covid-19, pentru 300 de milioane de euro, a declarat luni ministrul Economiei, Peter Altmaier, confirmând o informaţie publicată anterior de Reuters, transmite News.ro.

Acordul evaluează compania, care nu este listată la bursă, la 1,3 miliarde de euro.

Achiziţia are loc în urma unor tentative ale guvernului american de a cumpăra CureVac sau activele sale, în luna martie, care au provocat nemulţumirea Berlinului, Altmaier şi ministrul de Interne exprimându-şi sprijinul pentru ca această companie să rămână în proprietate germană.

 

Articolul Guvernul german plătește 300 de milioane de euro pentru 23% din compania farmaceutică CureVac, care lucrează la un vaccin anti-COVID apare prima dată în Edupedu.

Close