Guvernul Cîțu, 20 bărbați și o femeie / Ce spun Constituția României și legea privind egalitatea de șanse între bărbați și femei

Guvernul Cîțu, 20 bărbați și o femeie / Ce spun Constituția României și legea privind egalitatea de șanse între bărbați și femei

Componența Guvernului Cîțu, format din 20 bărbați propuși pentru funcția de ministru/ premier/ vicepremier și o singură femeie, încalcă atât Constituția României, cât și legea privind egalitatea de șanse între bărbați și femei, au declarat pentru G4Media.ro experți anti-discriminare. Potrivit acestora, componența guvernului Câțu riscă să pice la Curtea Constituțională dacă ar fi atacată de Avocatul Poporului.

Dintre toți membrii cabinetului Cîțu, doar Raluca Turcan a fost propusă de PNL la ministerul Muncii.

Articolul 16 din Constituția României: (3) Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii, de persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară. Statul român garantează egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi pentru ocuparea acestor funcţii şi demnităţi.

Citește pe G4Media.ro analiza semnată de jurnalistul Dan Tăpălagă

Articolul Guvernul Cîțu, 20 bărbați și o femeie / Ce spun Constituția României și legea privind egalitatea de șanse între bărbați și femei apare prima dată în Edupedu.ro.

Close