Google finanțează cu 200.000 de dolari un ONG românesc pentru programe de siguranță online adresate profesorilor și elevilor

Google finanțează cu 200.000 de dolari un ONG românesc pentru programe de siguranță online adresate profesorilor și elevilor

Google va acorda o finanțare de 200.000 de dolari către ONG-ul românesc Adfaber, pentru a derula programe de siguranță online și activități conexe pentru profesori și copii, „cu scopul de a ajuta elevii români să devină cetățeni online conștienți și responsabili”, potrivit unui comunicat de presă.

Proiectul finanțat prin divizia de proiecte filantropie a Google, Google.org, se va derula timp de un an. Adfaber – organizație ce are ca misiune încurajarea programării, educației digitale și adopția tehnologiilor în rândul copiilor – va realiza și oferi copiilor cu vârste între 7 și 15 ani programe educaționale despre siguranța online, prin formarea profesorilor și sprijinirea lor pentru a-i pregăti pe elevi.

Adfaber va furniza materialele educaționale și suportul pedagogic. Acestea includ scenarii de lecție, training online și cursuri de pregătire față în față cu profesorii.

Foto: Pexels

Articolul Google finanțează cu 200.000 de dolari un ONG românesc pentru programe de siguranță online adresate profesorilor și elevilor apare prima dată în Edupedu.

Close