Gindrovel Dumitra, vicepreședinte al Societății de Medicina Familiei, despre începerea școlii: Copiii trebuie să învețe mai ales comportamentul în condițiile epidemiei / La 100 de cazuri școlile erau închise pentru că nu știam cum să ne apărăm de virus, între timp am aflat cum să ne ferim

Gindrovel Dumitra, vicepreședinte al Societății de Medicina Familiei, despre începerea școlii: Copiii trebuie să învețe mai ales comportamentul în condițiile epidemiei / La 100 de cazuri școlile erau închise pentru că nu știam cum să ne apărăm de virus, între timp am aflat cum să ne ferim

„Școala trebuie să înceapă. Copiii trebuie să învețe și trebuie să învețe în primul rând comportamentul adaptat condițiilor epidemiei”, a declarat pentru G4Media.ro medicul Gindrovel Dumitra, vicepreședinte al Societăţii Naţionale de Medicina Familiei. El a explicat că, în primăvară, când erau 100 de cazuri zilnice de coronavirus, școlile au fost închise pentru că nu știam cum să ne apărăm de acest virus nou, însă între timp am aflat cum să ne ferim și putem să deschidem școlile.

Gindrovel Dumitra a subliniat că prima premisă este că școala trebuie să înceapă, iar copiii trebuie să învețe.

„Atunci când se vor deschide școlile, primul lucru pe care trebuie să îl învețe copiii nu este materia din programă, ci comportamentul adaptat la epidemie”, a adăugat medicul.

Citește restul pe G4Media.ro.

Foto: INQUAM Photos/ Octav Ganea

Articolul Gindrovel Dumitra, vicepreședinte al Societății de Medicina Familiei, despre începerea școlii: Copiii trebuie să învețe mai ales comportamentul în condițiile epidemiei / La 100 de cazuri școlile erau închise pentru că nu știam cum să ne apărăm de virus, între timp am aflat cum să ne ferim apare prima dată în Edupedu.

Close