Ghid al vaccinării anti-Covid pentru societatea civilă, lansat de un grup de ONG-uri în sprijinul campaniei de vaccinare

Ghid al vaccinării anti-Covid pentru societatea civilă, lansat de un grup de ONG-uri în sprijinul campaniei de vaccinare

Mai multe organizații neguvernamentale anunță lansarea unui “Ghid al Vaccinării Anti-Covid pentru Societatea Civilă”, instrument online, gratuit, pentru ONG-uri care doresc să susțină campania națională de vaccinare, potrivit unui comunicat transmis Edupedu.ro. 

Ghidul este o inițiativă a Centrului pentru Managementul Organizațiilor Nonprofit (CMON), program al Asociației Young Initiative, și este susținut de World Vision România, Pro Vobis – Centrul Național de Resurse pentru Voluntariat, Forumul Tinerilor din România, Federația YMCA România, Școlile Satelor Noastre. 

Ghidul poate fi util atât ONG-urilor care vor să susțină campania de vaccinare în comunitățile unde sunt active, cât și bibliotecilor publice, muzeelor, altor instituții de cultură, instituților publice sau unor IMM-uri.

Ghidul prezintă:

  1. Provocările campaniei de vaccinare în România și în lume;
  2. Rolul societății civile;
  3. Activitățile ce pot fi întreprinse de către ONG-uri;
  4. Recomandări și atenționări specifice.

Ghidul este disponibil în format digital la adresa www.management-ong.ro/vaccin

Illustration 186616403 © Eduardo TerratacaDreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil

Articolul Ghid al vaccinării anti-Covid pentru societatea civilă, lansat de un grup de ONG-uri în sprijinul campaniei de vaccinare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close