Franţa: Ciocniri între elevi de liceu şi poliţie, în apropiere de Paris. Tinerii protestează față de menținerea școlilor deschise

Oraşul Compiegne de lângă Paris a fost luni scena unor ciocniri între elevi de liceu şi poliţie, pe fondul unor proteste legate de riscurile de sănătate presupuse de menţinerea deschisă a şcolilor în cursul pandemiei de coronavirus, relatează Reuters citând autorităţile şi presa locale, preluată de Agerpres.

Potrivit sindicatelor din poliţie, o maşină a forţelor de ordine a fost vandalizată, în timp ce Le Figaro şi ziarul local Oise Hebdo au consemnat că poliţiştii au fost atacaţi cu pietre şi alte proiectile.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Franţa: Ciocniri între elevi de liceu şi poliţie, în apropiere de Paris. Tinerii protestează față de menținerea școlilor deschise apare prima dată în Edupedu.

Close