Franța a devenit prima țară europeană care a depășit 2 milioane de cazuri de infecţii cu noul coronavirus

Franța a devenit prima țară europeană care a depășit 2 milioane de cazuri de infecţii cu noul coronavirus

Franţa a devenit marţi prima ţară europeană care a depăşit 2 milioane de cazuri de coronavirus, în pofida carantinei instituite la nivel naţional care a dus totuşi la scăderea puternică a numărului de infectări noi, potrivit calculelor Reuters, transmite News.ro.

În prezent, Franţa se află pe locul patru în lume la numărul de infecţii raportate, de 2.036.755, după Statele Unite, India şi Brazilia. Cu un bilanţ al deceselor provocate de coronavirus de 45.000, Franţa se află pe locul şapte în lume. În Europa au fost raportate în total aproape 14,5 milioane de cazuri de Covid-19, fiind cea mai afectată regiune din lume şi reprezentând peste 26% din totalul infecţiilor.

În Franţa, după un vârf al infecţiilor într-o singură zi de 87.000, atins pe 7 noiembrie, numărul acestora a scăzut semnificativ, iar totalul zilnic a atins luni cel mai redus nivel din peste o lună, de 9.406. Datele au tendinţa să fie mai scăzute în zilele de luni, pentru că duminica sunt efectuate mai puţine teste.

Școlile rămân în continuare deschise, liceele fiind singurele din preuniversitar care au voie să mute cel mult jumătate din predare online, dar “e preferată prezența 100% la clasă”, conform unui anunț făcut săptămâna trecută de ministrul Educației, Jean-Michel Blanquer, citat de ediția franceză a The Local.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Franța a devenit prima țară europeană care a depășit 2 milioane de cazuri de infecţii cu noul coronavirus apare prima dată în Edupedu.ro.

Close