Fostul deputat PSD Camelia Gavrilă, numită director la Colegiul  Național „Costache Negruzzi” din Iași. Primarul Chirică: „Este un imens pas înapoi şi este păcat că unul dintre cele mai îndrăgite Colegii din ţară să intre în circuitul nefiresc al sinecurilor politice”

Fostul deputat PSD Camelia Gavrilă, numită director la Colegiul Național „Costache Negruzzi” din Iași. Primarul Chirică: „Este un imens pas înapoi şi este păcat că unul dintre cele mai îndrăgite Colegii din ţară să intre în circuitul nefiresc al sinecurilor politice”

Fostul deputat PSD Camelia Gavrilă a fost numită, vineri, de către șefa Inspectoratului Școlar Județean Iași, director al Colegiului Național „Costache Negruzzi”. Numirea acesteia este una controversată și a fost criticată și de primarul Iașiului, Mihai Chirică, însă presa locală scrie că ar fi vorba, de fapt, de un blat politic. Gavrilă a fost propunerea fostului premier Viorica Dăncilă pentru funcția de Ministru al Educației în locul Ecaterinei Andronescu, în septembrie 2019, și are un istoric de traseism politic, fiind membră PNL vreme de 12 ani timp în care a fost și șefa Inspectoratlui Școlar Iași, ulterior alăturându-se PSD și devenind deputat social-democrat în legislatura 2016-2020. Ea a candidat la primăria Iași din partea PSD la alegerile locale din 2020, însă a pierdut. Alți patru directori au mai fost numiți astăzi de către conducerea Inspectoratului Școlar Iași, la unități de învățământ gimnaziale și liceale din Iași, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Inspectorul Școlar General din Iași, Genoveva Farcaş, a decis să nu mai prelungească mandatul directoarei Elvira Rotundu la Colegiul „Costache Negruzzi” și a numit-o pe Camelia Gavrilă în schimb. Primarul Mihai Chirică spune că este „indignat” de lucrul acesta. El va solicita Corpului de Control al ministrului Educaţiei evaluarea modului de desemnare a noului director interimar la Colegiul Negruzzi, scrie ziaruldeiasi.ro.

„Cred că este un imens pas înapoi şi este păcat că unul dintre cele mai îndrăgite Colegii din ţară să intre în circuitul nefiresc al sinecurilor politice. Am crezut că actualul inspector şcolar general a ieşit din «lanţul moştenirilor pe funcţie», cel puţin în ceea ce priveşte relaţia ei cu doamna Camelia Gavrilă, căci nu doamna Gavrilă a lăsat-o «moştenire» la Inspectorat pe doamna Farcaş, cum nici doamna Farcaş nu a lăsat-o «moştenire» la Colegiul Negruzzi pe doamna Rotundu. Cel puţin eu nu cred aşa ceva. Dacă tot nu vroia să-i prelungească mandatul doamnei Rotundu, sunt sigur că interimatul ar fi fost asigurat cu acelaşi profesionalism de oricare dintre dascălii care predau acum la acest prestigios Colegiu. Practic, inspectorul general nu a găsit nicio altă soluţie decât cea a unei sinecuri politice, oameni care au preţuit mai mult funcţiile decât calitatea profesională”, a transmis Chirică într-un comunicat de presă.

În replică, inspectorul general Genoveva Farcaș spune că nominalizarea s-a făcut pe „criterii de competență profesională”.

„Facem precizarea că doamna prof. dr. Elvira Rotundu a refuzat numirea în continuare pe această funcție, aflându-se la finalizarea celui de-al doilea mandat de director la instituția menționată. Inspectoratul Școlar Județean Iași a respectat toate condițiile legale în numirea unui alt director pe baza unei analize care a avut în atenție cadrele didactice din școală care îndeplineau calitatea de expert în management educațional, experiența managerială anterioară în conducerea acestui colegiu și competența profesională. În acest context, nominalizarea  doamnei prof. dr. Camelia Gavrilă a respectat întocmai aceste referințe și numirea a fost făcută pe o perioadă determinată, până la finalul anului școlar sau până la desfășurarea unui nou concurs. Soluția identificată se raportează în exclusivitate la criterii de competență profesională, excluzând orice intruziune politică. De altfel, fac un apel la depolitizarea tuturor funcțiilor din educație”, a comunicat ISJ Iași, potrivit ziaruldeiasi.ro.

Însă, potrivit site-ului dezvaluirea.ro, obiecțiile primarului nu ar fi reale.

„Trocul este următorul: Gavrilă este numita cu sprijinul lui Chirica pe functia de director la Colegiul Costache Negruzzi iar aceasta prin oamenii pe care îi are in CL îi asigură primarului majoritatea necesară să-și treaca proiectele. Sa nu uităm ca Gavrilă a candidat din partea PSD la Primăria Iași si a impus si lista de candidati pentru CL iar cei mai multi dintre cei care au obtinut mandate in Consiliul Municipal sunt oamenii sai. Insa, aceasta se bazeaza cel mai mult pe Elvira Rotundu (actual director la Negruzzi) si Marian Dalban care îi sunt fideli. Aceasta  ”combinatie” este in asentimentul lui Marius Ostaficiuc presedintele organizatiei municipale a PSD care a fost tot timpul un sustinator al lui Mihai Chirica chiar daca s-au aflat in tabere diferite. In Consiliul Local Iasi sunt sunt 27 mandate de consilier, PNL a obtinut 11, USR – Plus -9, PSD – 5 mandate iar PMP are doua. Chiric are sprijinul PMP si i-ar mai trebui macar un vot de la PSD sa-si asigura majoritatea”, scriu jurnaliștii de la dezvaluirea.ro.

Sursă foto: INQUAM Photos/George_Calin

Articolul Fostul deputat PSD Camelia Gavrilă, numită director la Colegiul Național „Costache Negruzzi” din Iași. Primarul Chirică: „Este un imens pas înapoi şi este păcat că unul dintre cele mai îndrăgite Colegii din ţară să intre în circuitul nefiresc al sinecurilor politice” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close