“Focare COVID vom avea în școli, garantat”. Punctual, închideri de o clasă, cum e și la gripă, se vor întâmpla – Reprezentant al Institutului Național de Sănătate Publică

“Focare COVID vom avea în școli, garantat”. Punctual, închideri de o clasă, cum e și la gripă, se vor întâmpla – Reprezentant al Institutului Național de Sănătate Publică

Reluarea școlii va fi însoțită de apariția unor focare de Covid-19 în mod “garantat”, a spus la Digi 24 Adriana Pistol, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică. Ea a apreciat că boala va urma modelul gripei, în sensul că vor fi focare limitate care să determine închiderea câte unei clase.

Adriana Pistol, pentru Digi 24:

  • „Focare vom avea în școli, garantat. Punctual, închideri de o clasă, cum e și la gripă, se vor întâmpla, dar vor fi punctuale și de scurtă durată, vor fi de neevitat. Dacă suntem într-un scenariu foarte rău, toată lumea ar trebui să meargă online. Cred că trebuie făcute raționamente în funcție de numărul de copii, de situația epidemiologică locala și implementat ceea ce trebuie conform cu starea fiecărui județ”.

Potrivit reprezentantei INSP, o prognoză care să determine modul cum se deschid școlile ar putea fi făcută cu două săptămâni înainte de începerea școlilor și există șanse ca anul școlar să se petreacă ba la clasă, ba online:

  • “Cu două săptămâni înainte vom putea avea o prognoză a aceea ce s-a întâmplat la acel moment. Cu două săptămâni înainte poți să-ți dai seama care este tendința, care sunt județele cele mai afectate, localitățile cele mai afectate și, ministerul, cu inspectoratele vor putea decide cum se deschide, pe localități. Toată lumea vrea să știe cum, numai că acest cum este așa de variabil. În 15 septembrie, școala poate începe într-un mod anume, pe baza prognozelor de la acel moment, după care în octombrie să se schimbe, să se întâmple ceva în alta parte și să facă online. Există mari șanse ca anul școlar să fie când așa, când așa”.

Articolul “Focare COVID vom avea în școli, garantat”. Punctual, închideri de o clasă, cum e și la gripă, se vor întâmpla – Reprezentant al Institutului Național de Sănătate Publică apare prima dată în Edupedu.

Close