“Foarte puține” cazuri de Covid-19 în școlile din Anglia, după ce acestea s-au redeschis în iunie: 67 de cazuri cu o persoană infectată și 30 de cazuri de 2+ persoane infectate

“Foarte puține” cazuri de Covid-19 în școlile din Anglia, după ce acestea s-au redeschis în iunie: 67 de cazuri cu o persoană infectată și 30 de cazuri de 2+ persoane infectate

Organizația guvernamentală Public Health England a detectat “doar” 67 de cazuri cu o persoană infectată și 30 de cazuri cu două sau mai multe persoane infectate în școlile din Anglia, după ce școlile din această parte a Marii Britanii s-au redeschis în iunie, potrivit unui comunicat emis de Guvernul de la Londra. Numărul este descris drept “foarte mic”, având în vedere că au fost afectați “doar” 70 de copii, din cei peste un milion care au participat fizic la cursuri, în prima parte a verii, în învățământul preșcolar și școala primară.

Potrivit sursei citate, situațiile în care s-au înregistrat cel puțin două cazuri asociate au fost înregistrate în doar 0.01% din instituțiile de învățământ. Iar cel mai probabil cazurile au fost determinate de infectări petrecute în afara școlii: e mult mai probabil ca cei mici să se infecteze cu SARS-CoV-2 acasă, decât la școală.

Potrivit sursei citate, toate cazurile au fost ținute sub control și nu s-a petrecut o răspândire largă a virusului în școlile respectve. În total, au fost afectați 70 de copii și 128 de angajați ai unităților de învățământ. În aceeași perioadă, în întreaga Anglie erau înregitrate, în total, 25.470 de cazuri.

Public Health England apreciază că e mult mai probabilă apariția unor cazuri în școli din zonele unde există o răspândire mai largă a virusului în comunitate, transmisia comunitară fiind cel mai probabil cea care determină răspândirea în școli.

Statistici semnificative:

  • jumătate dintre cele 30 de situații cu 2 sau mai multe cazuri nu au afectat deloc copii
  • transmisia între elevi a fost foarte rară: din cele 30 de situații cu cel puțin 2 cazuri de persoane infectate, în doar două a fost stabilit că virusul a fost transmis de la elev la elev
  • tot din cele 30 de situații, în 20 s-a stabilit ă transmisia a fost de la un angajat al școlii la altul sau de la angajat al școlii la student. În doar șase cazuri transmisia a fost, cel mai probabil, de la elev la angajat al școlii. Nu a putut fi stabilită sursa în 2 dintre cazuri.

Foto: Pixabay.com

Articolul “Foarte puține” cazuri de Covid-19 în școlile din Anglia, după ce acestea s-au redeschis în iunie: 67 de cazuri cu o persoană infectată și 30 de cazuri de 2+ persoane infectate apare prima dată în Edupedu.

Close