Finanțare europeană pentru un start-up românesc de cercetare în domeniul neuroștiinței

Finanțare europeană pentru un start-up românesc de cercetare în domeniul neuroștiinței

Start-up-ul românesc Neurodynamics, fondat la Cluj de cercetătorii Raul Mureșan și Vlad Moca concomitent cu un institut privat de cercetare, a câștigat o finanțare europeană de 150.000 de euro pentru un proiect de cercetare în domeniul neuroștiinței, potrivit unui anunț al European Research Council.

Proiectul care a câștigat grantul european se numește ”Large-scale platform for motion detection and fluorescence imaging in zebrafish models of neurological disorders” și este condus de cercetătorul canadian Kabashi Edor.

Proiectul Neurodynamics e singurul care implică o entitate românească din lista celor 76 de proiecte câștigătoare ale granturilor europene.

Compania Neurodynamics funcționează în parteneriat strâns cu The Transylvanian Institute of Neuroscience (TINS), un institut românesc privat din domeniul neuroștiințelor.

Foto: Pixabay.com

Articolul Finanțare europeană pentru un start-up românesc de cercetare în domeniul neuroștiinței apare prima dată în Edupedu.

Close