Federația sindicală “Spiru Haret” susține ca structura anului școlar să rămână neschimbată: “Problemele nu vor fi rezolvate prin vacanțe prelungite”

Federația sindicală “Spiru Haret” susține ca structura anului școlar să rămână neschimbată: “Problemele nu vor fi rezolvate prin vacanțe prelungite”

Federația Sindicatelor din Educație “Spiru Haret” a anunțat, joi dimineață, că i-a transmis ministrului Sorin Cîmpeanu că dorește menținerea structurii anului școlar și a calendarului examenelor naționale, așa cum sunt reglementate în prezent. Mesajul vine în contextul în care Ministerul Educației a convocat pentru joi dimineață o ședință în care sindicatele, reprezentanții părinților și elevilor vor discuta o eventuală modificare a structurii anului școlar, în contextul creșterii numărului de cazuri de COVID-19. 

Potrivit FSE “Spiru Haret”, “propunerea federației noastre este de menținere a structurii anului școlar 2020-2021 și a calendarului examenelor naționale astfel cum sunt reglementate în prezent, întrucât:

– în intervalul 12-29 aprilie 2021, procesul de învățământ se poate derula on-line;

– orice modificare la acest moment, în prag de examene, va genera o presiune suplimentară asupra elevilor;

– „recuperarea” materiei în zilele de sâmbătă contravine legislației în vigoare, deoarece nu se poate asigura repausul săptămânal prevăzut de lege;

– intervalul 12-29 aprilie 2021 se suprapune cu Calendarul înscrierii în învăţământul primar pentru anul şcolar 2021-2022, pentru care este necesară prezența salariaților în unitățile de învățământ;

– pentru clasele din învăţământul liceal – filiera tehnologică şi pentru clasele din învăţământul profesional, semestrul II se prelungește până după jumătatea lunii iulie”.

Organizația sindicală scrie că înțelege argumentele privind sănătatea publică, “dar considerăm că problemele nu vor fi rezolvate prin vacanțe prelungite, ci prin identificarea soluțiilor și aplicarea măsurilor de natură să mențină școlile deschise”.

Citește și: Ședință la Ministerul Educației, pe structura anului școlar: părinții și sindicatele din educație discută să nu se schimbe nimic, elevii sunt de acord cu încheierea anului școlar pe 25 iunie

Articolul Federația sindicală “Spiru Haret” susține ca structura anului școlar să rămână neschimbată: “Problemele nu vor fi rezolvate prin vacanțe prelungite” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close