Facultatea de Științe Politice a Universității din București organizează sesiune de pre-admitere online

Facultatea de Științe Politice a Universității din București organizează sesiune de pre-admitere online

Facultatea de Științe Politice a Universității din București anunță că organizează o pre-admitere online pentru licență și master. “Indiferent când va avea loc BAC-ul și cum anume vor fi susținute examenele de licență, ne adaptăm împrejurărilor și propunem o soluție pentru ușurarea admiterii în FSPUB”, informează Facultatea.

Înființată în 1991 în cadrul Universității din București, Facultatea de Științe Politice oferă cursuri în franceză, engleză și română atât la licență, cât și la master. Este vorba despre programe de licență în științe politice în toate cele trei limbi, despre un program de licență relații internaționale și studii europene în engleză, ca și despre unul de studii de securitate în română.

La master, FSPUB oferă două programe în limba engleză – Comparative politics și, respectiv, International Public Affairs, un program de master în franceză, intitulat Politique en Europe, organizat împreună (diplomă dublă) cu EHESS Paris și trei programe de master în română în Studii Europene, Politica Egalității de Șanse și Relații internaționale.

Cursurile sunt ținute de profesori care au diplome de doctorat în universități prestigioase din Franța, Belgia, Statele Unite, Ungaria, Italia și România. FSPUB primește în fiecare an studenți din Europa, Africa și Asia și-i trimite la studii, prin programe de cooperare internațională, pe cei mai silitori dintre studenții săi, se arată în comunicatul remis Edupedu.ro.

“Absolvenții FSPUB au urmat cariere de succes. Actualmente, trei din cei patru secretari de stat din Ministerul de Externe sunt absolvenți ai FSPUB. Foștii studenți au ocupat numeroase alte demnități publice: unii au ajuns miniștri sau deputați europeni, alții sunt ambasadori ori funcționari în instituțiile europene – la Parlament, la Comisie sau la Consiliul UE –, unii au îmbrățișat angajarea civică – în ONG-uri sau fundații –, alții lucrează în presă ori în corporații, în primării sau agenții ale statului, în importante universități sau centre de cercetare din lume”, susține Facultatea.

Detalii despre pre-admitere la http://www.fspub.unibuc.ro/admitere și la admitere.fspub@unibuc.ro.

 

Articolul Facultatea de Științe Politice a Universității din București organizează sesiune de pre-admitere online apare prima dată în Edupedu.

Close