Extinderea vacanței școlare de iarnă sau cursuri online după sărbători – între recomandările Comisiei Europene către statele membre, pentru prevenirea infectărilor

Extinderea vacanței școlare de iarnă sau cursuri online după sărbători – între recomandările Comisiei Europene către statele membre, pentru prevenirea infectărilor

Extinderea vacanței școlare de iarnă sau cursuri online după sărbători sunt măsuri recomandate de Comisia Europeană tuturor statelor membre printr-un document publicat marți de oficialii de la Bruxelles.

“Pentru a reduce riscurile de transmitere a virusului în perioada următoare sezonului sărbătorilor, luați în considerare prelungirea vacanțelor școlare sau introducerea unei perioade de învățare online ca modalitate a introducerii unei perioade “tampon” și a evitării aducerii infecțiilor în școli. În astfel de cazuri, va fi important să anunțați o dată, cu câteva zile înainte de întoarcerea la școală, până la care familiile cu copii și profesorii sunt rugați să se întoarcă acasă, în cazul în care au călătorit”

Reamintim că România a închis școlile fizic pe 9 noiembrie și acestea sunt închise până pe 9 decembrie, cel puțin.

Celelalte recomandări făcute de Comisie pot fi citite pe G4Media.ro

Știrea este în curs de actualizare

Foto: Comisia Europeană

Articolul Extinderea vacanței școlare de iarnă sau cursuri online după sărbători – între recomandările Comisiei Europene către statele membre, pentru prevenirea infectărilor apare prima dată în Edupedu.ro.

Close