Explozie într-un fost centru de dezvoltare a armelor biologice din Rusia, unde sunt fiole cu virusul variolei. Rusia neagă existența unui risc de contaminare

Explozie într-un fost centru de dezvoltare a armelor biologice din Rusia, unde sunt fiole cu virusul variolei. Rusia neagă existența unui risc de contaminare

O explozie și un incendiu s-au produs luni într-un fost centru de dezvoltare a armelor biologice din epoca sovietică, unul dintre cele doar două laboratoare din lume care conțin fiole cu virusul variolei, transmite Agerpres, care precizează că Rusia a dezmințit marți existența unui risc de contaminare.

Explozia a avut loc în “Vektor”, care în prezent este un centru de cercetări în domeniul virusurilor și biotehnologiilor administrat de către statul rus, în care se află, printre altele, şi virusul Ebola.

Laboratoarele centrului sunt în regiunea Novosibirsk din Siberia, scrie Agerpres.

Un angajat a fost rănit în incendiul declanșat în spațiile de cercetare de explozia provocată de un cilindru de gaz, potrivit agenției de supraveghere sanitară Rospotrebnadzor. Ferestrele s-au spart, însă structura clădirii a rezistat şi nicio substanță periculoasă nu era prezentă în camerele afectate de accident, spune agenția de supraveghere sanitară citată de Agerpres.

Explozia a avut loc în apropiere de Novosibirsk, al treilea oraş ca mărime din Rusia cu o populație de peste 1,5 milioane de locuitori, și este cea mai recentă catastrofă dintr-un şir mai lung de evenimente care au afectat în ultimele luni o serie de infrastructuri strategice din această țară, relatează agenția de presă.

Amintim că zeci de persoane au fost rănite în trei explozii produse în uzine de explozibili și depozite de muniții aflate în centrul şi sudul Rusiei şi în Siberia.

La începutul lunii iulie, 14 ofițeri din marina rusă au murit în urma unui incendiu izbucnit la bordul unui misterios submarin cu propulsie nucleară, care navighează în Oceanul Arctic. Păstrând parțial secretul asupra tragediei, autoritățile de la Moscova au dat asigurări spunând că reactorul nuclear nu a fost afectat de acel incendiu.

În august, o explozie cu caracter nuclear a făcut cel puțin cinci victime într-o bază de lansare a rachetelor din nordul Rusiei în timpul unor teste ce vizau noi arme. Explozia a produs o mică creştere a radioactivității în zonă, potrivit autorităţilor.

Variola este o boală infecțioasă de origine virală, foarte contagioasă şi epidemică. Boala a făcut până în secolul al XVIII-lea zeci de mii de victime în fiecare an în Europa. Variola a fost complet eradicată pe 26 octombrie 1971, în urma unei campanii demarate de Organizația Mondială a Sănătăţii (OMS), care a combinat campanii de vaccinare masivă, încă din 1958, cu o “strategie de supraveghere şi izolare”, implementată începând din 1967.

În secolul al XXI-lea, virusul mai există doar sub forma unor eşantioane, care sunt conservate în laboratoare de cercetare acreditate de OMS.

 

 

Articolul Explozie într-un fost centru de dezvoltare a armelor biologice din Rusia, unde sunt fiole cu virusul variolei. Rusia neagă existența unui risc de contaminare apare prima dată în Edupedu.

Close