Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască

Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască

Doi dintre cei mai cunoscuți epidemiologi din Asia avertizează, cu trimitere la comportamentul europenilor, că este o “imensă greșeală” faptul că milioane de oameni nu poartă mască de protecție atunci când ies din casă.

Profesorul Kim Woo-Jiu de la Spitalul Universitar Guro din Seul arată că ”unul dintre motivele pentru care Coreea are o rată relativ mică de infecţii este că lumea poartă mască şi se spală frecvent pe mâini”, potrivit Digi24.

Fotografia a fost oferită gratuit de INQUAM Photos, în contextul epidemiei de coronavirus. Fotograf: Octav Ganea

 

Articolul Experți din Coreea de Sud și China avertizează: e o mare greșeală să nu purtăm mască apare prima dată în Edupedu.

Close