EXCLUSIV Șapte universități publice din București îi cer lui Raed Arafat un punct de vedere cu privire la întreruperea cursurilor, din cauza noului coronavirus

EXCLUSIV Șapte universități publice din București îi cer lui Raed Arafat un punct de vedere cu privire la întreruperea cursurilor, din cauza noului coronavirus

Șapte rectori din Capitală îi cer secretarului de stat Raed Arafat, printr-o scrisoare comună obținută de Edupedu.ro, punctul de vedere oficial cu privire la “oportunitatea întreruperii cursurilor în universitățile din Municipiul București”, din cauza noului coronavirus. “Vă rugăm să ne transmiteți estimarea dumneavoastră cu privire atât la durata sistării cursurilor, cât și la data optimă de reluare a acestora”, se arată în documentul semnat de rectorii ASE, Universității din București, UNATC, Universității Naționale de Muzică București, Universității Politehnica București, Universității de Științe Agronomice București și Universității de Construcții București.

Scrisoarea celor șapte rectori, semnată de rectorul UB Marian Preda, vine la o zi după ce Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență a decis închiderea tuturor școlilor și grădinițelor începând de pe 11 martie și până pe 22 martie, cu posibilitatea de prelungire, din cauza noului coronavirus.

Potrivit surselor Edupedu.ro, Universitatea din București ia în calcul suspendarea cursurilor față în față și mutarea activității didactice în sistem online.

 

Potrivit surselor Edupedu.ro, rectorii vor trimite această solicitare și către Ministerul Educației.

 

 

 

Știre în curs de actualizare

 

 

Articolul EXCLUSIV Șapte universități publice din București îi cer lui Raed Arafat un punct de vedere cu privire la întreruperea cursurilor, din cauza noului coronavirus apare prima dată în Edupedu.

Close