Examenul pentru directorii de școli: Nota minimă foarte probabil va fi 7, la concursul din 27 iulie. Subiectele vor testa abilitățile cognitive și manageriale. Un director administrativ să pună în aplicare proiectele finanțate prin PNRR – anunță ministrul Educației

Examenul pentru directorii de școli: Nota minimă foarte probabil va fi 7, la concursul din 27 iulie. Subiectele vor testa abilitățile cognitive și manageriale. Un director administrativ să pună în aplicare proiectele finanțate prin PNRR – anunță ministrul Educației

Concursurile de directori școlari vor fi organizate pe 27 iulie 2021, când Ministerul Educației va organiza un examen scris “la care vor putea să participe toți cei care aspiră la funcția de director într-o unitate școlară”, a declarat ministrul. Cîmpeanu a anunțat că subiectele de la examenul pentru directori școlari trebuie “să testeze de la abilitățile cognitive până la abilitățile manageriale, în scris”.

La examenul de directori de școală candidații vor avea “un set de subiecte relevante, care să asigure accesul echitabil al tuturor celor care doresc să fie directori în școlile românești“.

Ne gândim ca această poziție de director educațional și director adjunct să fie dublată de un director administrativ, care să poată să pună în aplicare acele proiecte finanțate prin PNRR“, a anunțat Sorin Cîmpeanu.

În ceea ce privește Planul Național de Redresare și Reziliență, ministrul liberal al educației a adăugat că “Ministerul Educației este printre puținele ministere care au răspuns în 2 rânduri la solicitările de clarificare din partea Comisiei Europene, spre deosebire de alte domenii care sunt încă în prima etapă“.

Cîmpeanu a precizat că banii europeni vor merge în investiții în infrastructură, dotări, digitalizarea educației, reducerea abandonului școlar, în învățământul profesional, “mai ales cel dual”, și în creșe.

“În data de 5 august vor expira toate mandatele conducerilor școlilor din România. Nota minimă foarte probabil va fi 7 și toți cei care promovează se vor putea înscrie în septembrie și octombrie la concursurile care se vor susține în fiecare școală“, a declarat oficialul.

Citește și:
Concursul pentru directorii de școli va avea loc marți, 27 iulie, anunță ministrul. Pot participa toți cei care vor să fie directori, nu contează apartenența la Corpul experților în management educațional
VIDEO Cîmpeanu, despre cum vor fi aleși viitorii directori de școli: O variantă de selecție după prima etapă ar putea fi pe modelul rezidențiatului – cine a avut 10 își alege orice școală din România / Examenul scris va fi supravegheat audio-video
VIDEO Ce se va întâmpla după examenul național scris pentru directori? Cei „admiși” vor putea să candideze în orice școală, iar o comisie locală formată din reprezentanți ai profesorilor și părinților va alege directorul „dorit”, susține Szekely
BREAKING Cîmpeanu: Luăm în calcul chiar organizarea în luna iulie a concursului pentru directori. Va avea două etape, prima va fi un examen național scris, cu subiecte unice și relevante
Pentru a implementa începând cu 1 septembrie o reformă în sistem, cred că e bine să avem directori cu concurs, spune Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației. “S-ar putea să fie mai potrivit un expert în drept sau în economie să conducă școala administrativ”

Articolul Examenul pentru directorii de școli: Nota minimă foarte probabil va fi 7, la concursul din 27 iulie. Subiectele vor testa abilitățile cognitive și manageriale. Un director administrativ să pună în aplicare proiectele finanțate prin PNRR – anunță ministrul Educației apare prima dată în Edupedu.ro.

Close