Evaluarea Națională 2022. Cele 6 competențe testate prin subiectele date la Matematică, prezentate de ministrul Educației

Evaluarea Națională 2022. Cele 6 competențe testate prin subiectele date la Matematică, prezentate de ministrul Educației

„Subiectele pentru proba de astăzi au fost concepute astfel încât se poată fi verificate șase competențe generale. Competențele sunt crescendo: de la simplu la complex, nivel cognitiv din ce în ce mai ridicat”, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, într-o conferință de presă, despre proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2022 pe care au susținut-o astăzi elevii de clasa a VIII-a.

Iată ce a spus ministrul Cîmpeanu despre cele 6 competențe generale de la proba de Matematică: „Prima a fost aceea de identificare a unor date și informații. Cea de-a doua competență a fost aceea de utilizare, este vorba de reguli și algoritmi de calcul. A treia competență este competența de aplicare, mai exact aplicarea acelor reguli de calcul – a fost verificată. A patra competență este ceea a exprimării în limbaj matematic. A cincea competență este cea a analizei și interpretării, iar a șasea competență, cea mai complexă, este de modelare și transfer în alte situații. Altfel spus, este vorba de a ști, a utiliza, a raționa. Sunt cele trei niveluri de competențe testate astăzi.

Cu alte cuvinte, aceste lucruri s-au reflectat în barem și au fost atent formulate subiectele astfel încât să avem clar delimitate pragurile estimate pentru obținerea notei cinci, pentru obținerea notei șapte, pentru obținerea notei 8.50, 9.50 și pentru 10 au fost într-adevăr subiecte care, în opinia colegilor care au realizat aceste subiecte, vor fi realizate de acei elevi care într-adevăr sunt buni la matematică și trebuie să le fie recunoscut acel merit”, a menționat Sorin Cîmpeanu.

Foto: © Igor Mojzes | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Evaluarea Națională 2022. Cele 6 competențe testate prin subiectele date la Matematică, prezentate de ministrul Educației apare prima dată în Edupedu.ro.

Close