Evaluarea Națională 2021: programa de Matematică

Evaluarea Națională 2021: programa de Matematică

Programa de examen pentru Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a, în anul școlar 2020-2021 la disciplinele limba și literatura română, limba și literatura maternă (pentru elevii aparținând minorităților naționale, care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă) și matematică a fost publicată în Monitorul Oficial nr 125 bis din 5 februarie.

Proba scrisă la matematică are loc pe 24 iunie 2021, potrivit calendarului de examen.

Pentru că au fost publicate programele integrale și nu doar conținuturile exceptate, sunt foarte multe pagini pentru fiecare materie, așa că am ales să le publicăm în articole separate pentru a nu se produce confuzii și pentru a putea fi găsite mai ușor de către elevi și profesori.

Evaluarea Națională este susținută anul acesta de prima generație care făcut clasa pregătitoare și care a învățat după un curriculum nou. În niciunul dintre anii petrecuți în sistemul de învățământ acești elevi nu au avut manuale școlare la timp, iar profesorii care le-au predat nu au fost formați decât într-o proporție foarte mică să predea după noul curriculum axat pe creare de competențe.

Iată Programa nouă pentru Evaluarea Națională 2021 la Matematică, așa cum a fost publicată de Ministerul Educației în Ordinul nr. 3.237/2021.

Descarcă toate noile programe pentru Bacalaureat 2021 și Evaluarea Națională 2021, publicate pe 5 februarie în Monitorul Oficial. Pe baza lor se vor face subiectele de examen

Foto: School photo created by freepik – www.freepik.com

Articolul Evaluarea Națională 2021: programa de Matematică apare prima dată în Edupedu.ro.

Close