„Este posibil ca în această perioadă, dragi elevi, să fiți legitimați dacă ieșiți pe străzi„ – mesajul Inspectoratului Școlar Vrancea către elevi

„Este posibil ca în această perioadă, dragi elevi, să fiți legitimați dacă ieșiți pe străzi„ – mesajul Inspectoratului Școlar Vrancea către elevi

Mesaj alarmist transmis către elevi de Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Vrancea, potrivit ziaruldevrancea.ro. După ce la sediul Inspectoratului ar fi avut loc o ședință extraordinară a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea, în care au fost prevăzute măsuri operative vizând gestionarea răspândirii infectării populaţiei cu noul coronavirus, Inspectoratul a trimis un comunicat prin care le spune elevilor că ar putea fi legitimaţi dacă ies pe străzi în această perioadă şi i-a îndemnat pe aceştia să stea cât se poate de mult în casă.

“Este posibil ca, în această perioadă, dragi elevi, să fiţi legitimaţi dacă ieşiţi pe străzi. Vă indicăm să staţi cât se poate de mult acasă. Rugăm toţi colegii profesori să ţină legătura cât mai des, prin mijloace online, cu elevii. Vă rugăm să vă informaţi doar din surse sigure. Mesajul nostru către elevi, părinţi şi profesori îndeamnă la calm şi responsabilitate”, se arată în documentul ISJ Vrancea.

Potrivit publicației locale citate, elevii şi profesorii din judeţ sunt sfătuiți să evite zonele aglomerate, să limiteze folosirea bancnotelor şi a monedelor, să respecte reguli stricte de igienă, să iasă pe străzi doar în condiţii de maximă urgenţă şi să evite intrarea în restaurante, fast food-uri sau cafenele.

FOTO: pexels.com

Articolul „Este posibil ca în această perioadă, dragi elevi, să fiți legitimați dacă ieșiți pe străzi„ – mesajul Inspectoratului Școlar Vrancea către elevi apare prima dată în Edupedu.

Close