Este masca purtată de școlari la ore o soluție? Ce spun medicii infecționiști. Valeriu Gheorghiță: Nu este fezabil / Adrian Marinescu: Nu este un lucru realizabil / Măsurile esențiale: distanța între copii de 1,5 metri și grupe mici de elevi

Este masca purtată de școlari la ore o soluție? Ce spun medicii infecționiști. Valeriu Gheorghiță: Nu este fezabil / Adrian Marinescu: Nu este un lucru realizabil / Măsurile esențiale: distanța între copii de 1,5 metri și grupe mici de elevi

Masca de protecție purtată permanent la ore de către școlarii din clasele primare este o măsură care poate fi susținută doar în teorie, însă în practică lucrurile vor sta cu totul altfel, au explicat pentru G4Media.ro medicii infecționiști Valeriu Gheorghiță de la Spitalul Militar Central și Adrian Marinescu de la Institutul „Matei Balș”. Aceștia susțin însă că, pentru începerea școlii în condiții de siguranță sanitară cât mai mari, măsurile esențiale sunt asigurarea distanței între copii de 1,5 metri și grupe mici de elevi.

Cei doi medici susțin că este necesară implicarea părinților în decizia privind modul în care începe școala.

Medicul Valeriu Gheorghiță lansează inclusiv ideea testării periodice a copiilor, pentru a-i identifica pe cei care au contractat virusul dar nu au simptome, cum se întâmplă în cazul testărilor la cerere ale celor care vor să plece în concediu.

Amintim că în proiectul de ordin pus în dezbatere publică de Ministerul Sănătății este prevăzut că toți elevii – de la clasa pregătitoare la clasa a XII-a – vor purta mască de protecție permanent la școală. De asemenea, se va păstra distanțarea de 1 metru, iar acolo unde nu se poate păstra se vor monta separatoare.

Ce au spus în esență medicii contactați de G4Media.ro:
  • Ca să fie eficientă, masca trebuie să fie etanșă pe față, astfel că măștile standard (potrivite pentru adulți) nu protejează copiii. În plus, e foarte greu ca școlarii să poarte masca în mod corect pentru mult timp, iar manipularea greșită a acesteia poate reprezenta un risc de infecție.
  • Folosirea separatoarelor din plexiglas este bună dacă acestea au o înălțime mai mare decât cea a copilului și dacă sunt dezinfectate la pauze. Oricum, fiecare copil trebuie să stea singur în bancă.
  • Distanța de cel puțin 1,5 metri între copii este o măsură de siguranță.
  • Numărul de elevi care participă fizic la ore într-o sală de clasă trebuie să fie în general de cel mult 15.
  • La orice simptom, de la nasul care curge la o ușoară tuse, copiii trebuie să stea acasă. În toamnă începe și sezonul virozelor, astfel că este de așteptat ca, fiind frecvente astfel de simptome, mulți copii să absenteze pentru diferite perioade. Așadar, ar trebui ca participarea la cursurile online să fie posibilă permanent.
  • Părinții trebuie să fie implicați în decizia privind modul în care vor face cursuri copiii începând din toamnă: fizic în școală, hibrid sau online.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Articolul Este masca purtată de școlari la ore o soluție? Ce spun medicii infecționiști. Valeriu Gheorghiță: Nu este fezabil / Adrian Marinescu: Nu este un lucru realizabil / Măsurile esențiale: distanța între copii de 1,5 metri și grupe mici de elevi apare prima dată în Edupedu.

Close