Eliminarea facilităților pentru părinții care își duc copiii la creșă și taxarea tichetelor-cadou pentru angajați, criticate de Coaliția pentru Dezvoltarea României

Eliminarea facilităților pentru părinții care își duc copiii la creșă și taxarea tichetelor-cadou pentru angajați, criticate de Coaliția pentru Dezvoltarea României

Coaliția pentru Dezvoltarea României (CDR), care reunește cele mai mari camere de comerț și organizații patronale, critică eliminarea prin ordonanță de urgență a unor facilități pentru companii și angajați și reclamă ”lipsa dialogului”, scrie Economedia.ro.

E vorba despre suspendarea, prin OUG 19/2021, a facilității de 1.500 de lei pentru angajații care îți duc copiii la creșă sau grădiniță, ce fusese prevăzută printr-o lege intrată în vigoare în 2020, precum și de posibila taxare a tichetelor cadou date angajaților în scopuri sociale, în afară de Paște, Crăciun, 8 martie și 1 iunie.

”În prezent, un astfel de dialog este necesar pe subiecte precum reglementarea viitoare clară a tratamentului fiscal al tichetelor cadou sau clarificarea facilităților aplicabile pentru educația timpurie (a căror aplicabilitate a fost recent suspendată prin OUG nr. 19/2021). Lipsa dialogului real pe aceste teme importante pentru întregul mediu de afaceri a ridicat nivelul de impredictibilitate în materie fiscală, într-o perioadă oricum dominată de incertitudine și nesiguranță”, arată Coaliția pentru Dezvoltarea României într-un comunicat de presă.

Citește articolul complet pe Economedia.ro

Articolul Eliminarea facilităților pentru părinții care își duc copiii la creșă și taxarea tichetelor-cadou pentru angajați, criticate de Coaliția pentru Dezvoltarea României apare prima dată în Edupedu.ro.

Close