Elicopterul Ingenuity al NASA a supraviețuit primei nopți pe Marte, la temperaturi de -90 de grade

Elicopterul Ingenuity al NASA a supraviețuit primei nopți pe Marte, la temperaturi de -90 de grade

Elicopterul Ingenuity al NASA a supravieţuit primei nopţi pe suprafaţa planetei Marte, a anunţat luni agenţia spaţială americană pe site-ul său.

Temperaturile din craterul Jezero pot scădea până la minus 90 grade Celsius, ceea ce poate duce la îngheţarea şi spargerea componentelor electrice neprotejate şi la deteriorarea bateriilor de la bord, necesare pentru zbor.

Supravieţuirea elicopterului în prima noapte după ce a fost desprins de locul în care a fost ataşat de roverul Perseverance al NASA, la data de 3 aprilie, reprezintă o etapă importantă pentru vehiculul motorizat, cu o greutate de 1,8 kilograme.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Elicopterul Ingenuity al NASA a supraviețuit primei nopți pe Marte, la temperaturi de -90 de grade apare prima dată în Edupedu.ro.

Close