Efectele pandemiei: 100 de milioane de locuri de muncă din sectorul turismului vor dispărea, avertizează Organizația Mondială a Turismului

Efectele pandemiei: 100 de milioane de locuri de muncă din sectorul turismului vor dispărea, avertizează Organizația Mondială a Turismului

Odată cu oprirea turismului, ecosistemul construit în jurul acestui sector s-a evaporat. În pragul celui de-a doua veri fără activitate, țările ce trăiesc din turism riscă să vadă, încă o dată, cum dispar zeci de milioane de locuri de muncă. Iar cei mai afectați vor fi lucrătorii sezonieri: tinerii, femeile și toți lucrătorii ce întrețin întregul sector, transmite RFI.

Este vorba de artizanii, fotografii de pe stradă, gardienii din parcări, șoferii, ghizii, vânzătorii de tricouri imprimate cu obiective locale, profesorii de scufundări. Scăderea cu 74% a numărului de vizitatori internaționali, în 2020, a provocat închiderea a 62 de milioane de locuri de muncă, estimează Consiliul Mondial pentru Turism (WTTC).

Citește mai mult pe G4Media.ro

Articolul Efectele pandemiei: 100 de milioane de locuri de muncă din sectorul turismului vor dispărea, avertizează Organizația Mondială a Turismului apare prima dată în Edupedu.ro.

Close