Educația, folosită de noul partid AUR pentru a se promova post-electoral: cazul profesorului Florian Colceag, “antrenorul” conspiraționiștilor pe teme de pandemie, vaccinuri, 5G

Educația, folosită de noul partid AUR pentru a se promova post-electoral: cazul profesorului Florian Colceag, “antrenorul” conspiraționiștilor pe teme de pandemie, vaccinuri, 5G

Problemele școlii sunt folosite de noul partid populist-radical Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), intrat în parlament în urma alegerilor de duminică, pentru a-și întări imaginea după scrutinul parlamentar. Cel puțin momentan, partidul nu deține pârghii politice de presiune asupra autorității și nici nu e în poziția politică să emită propuneri de miniștri. Dar AUR folosește atenția mare primită din partea presei în ultimele zile pentru a emite astfel de propuneri și cereri – primele dintre ele fiind legate de deschiderea școlilor, respectiv de numirea unui ministru al Educației, în persoana profesorului Florian Colceag, promotor al conspirațiilor legate de vaccinuri, pandemie sau 5G.

Marți, mai multe instituții media au preluat (aici o știre Mediafax) o cerere a acestui partid – ce include contestatari ai pandemiei și ai obligației de a purta masca – ca guvernul să redeschidă toate unitățile de învățământ. 

De remarcat că liderul AUR citat, George Simion, evită în declarațiile sale pe această temă să facă referiri la conspirații sau la măsurile anti-Covid-19 criticate anterior de membri de seamă ai partidului. El s-a limitat la a enumera probleme semnalate de ONG-uri și presă, de la măsura în care absența școlii față în față îi afectează pe multiple planuri pe copii, la echitate și la ceea ce se întâmplă în alte țări. Mesajul principal: măcar grădinițele, școlile primare și gimnaziile să fie redeschise. 

Apelul a fost preluat de unele publicații deși este mai degrabă un exercițiu de PR, pentru promovarea mesajului AUR pentru categorii mai largi de public: partidul nu are, în acest moment, instrumente să determine guvernul să îi acorde atenție “la cerere”, iar guvernul nu are motive să îl bage în seamă pentru astfel de cereri, având în vedere că este un partid care nu este luat în calcul, cel puțin aparent, pentru guvernare sau pentru o alianță în parlament.

Cazul Florian Colceag – infiltrarea mesajului conspiraționist în presa centrală

În aceeași logică vine și al doilea mesaj-cheie legat de educație, mesaj care a venit tot marți, când, seara, același George Simion a anunțat pe Facebook: “AUR îl propune pe Florian Colceag pentru postul de Ministru al Educației”. Anunțul era însoțit de o poză în care liderul partidului apare împreună cu profesorul menționat, care este pe cale să devină senator, după ce a candidat cap de listă pentru AUR în aceste alegeri, la Buzău (deși, potrivit Culturaladuba.ro, susține că nu ar fi membru al partidului).

Florian Colceag este un profesor de matematică implicat în programe pentru copii supradotați și care, fiind curtat intens de presă, a devenit un promotor de seamă al teoriilor conspiraționiste în media centrale. Prezentat de obicei cu șablonul “antrenorul de genii”, pentru asocierea sa cu programe pentru copii supradotați, el are o carieră care a început în urmă cu mai bine de 40 de ani – CV-ul disponibil pe Kogaion Gifted Academy, unde este membru fondator.

În situația produsă de pandemie, pe lângă discursul său referitor la problemele asociate școlii online și la criticile formulate la adresa ministerului și a ministrului, Florian Colceag a evoluat considerabil. El a trecut de la acceptarea situației epidemiologice în primăvară, când vorbea deja despre presupuse “remedii”, la cea din vară, când le promova punctual pentru a fi adoptate “înainte de începerea școlii”, ajungând ca în toamnă să conteste că pandemia există, afirmând că e vorba de o “psihoză”. Anterior și între timp, el s-a remarcat și prin susținerea conspirațiilor legate de vaccinuri sau 5G.

Astfel, în mai, el își făcea auzită la Digi24  teoria despre remedii care ar da rezultate și care ar fi fost acceptate, cu succes, în alte țări, dar nu ar fi acceptate în România din cauza marilor companii farmaceutice. Tot la Digi, Florian Colceag vorbea atunci despre 5G și vaccinuri, care ar reprezenta expuneri la diverse traume”.

Florian Colgeag la Digi24, în mai:

  • “Avem acest reflex de a rezolva crize, dovadă este faptul că mulți inventatori și mulți profesioniști de foarte bună calitate au încercat să intervină, au găsit soluții, pe care însă sistemul nu le-a luat în considerație. Soluții reale, care s-au dat mai departe, s-au dus în alte țări, au micșorat numărul de cazuri în pandemie. În foarte multe părți, la feedbackul pe care l-am avut din țările unde au fost trimise remediile, rezultatele sunt totalmente surprinzător de bune, dar când a fost vorba să ne ducem pe soluțiile noastre românești, ne-am împiedicat de big pharma, ne-am împiedicat de dorința unora de a face avere pe nenorocirea altora. Aici sunt lucruri care trebuie să fie spuse și să fie scoase la suprafață.”
  • “Noi suntem încă neatenți când se taie pădurile, suntem neatenți când se strâng gunoaiele nu știu unde, când avem poluare prin diverse forme, când suntem expuși la diverse traume, apropo de 5G și de vaccinuri.”

În august, el își expunea teoriile live la interviurile Libertatea, unde propunea un remediu pe bază de uleiuri esențiale, cu rol de prevenție și vindecare, care să fie “trimis în spitalele Covid” ca să i se “garanteze eficiența ca apoi să fie trimis în instituții, în școli, peste tot”. Alt remediu promovat era unul homeopatic.

Apoi, în toamnă, Florian Colgeag a susținut la Pro TV  că nu ar exista pandemia, ci doar o “psihoză la nivel mondial”, iar cifrele ar fi “false”. Când gazdele emisiunii i-au atras atenția că ceea ce spune nu are legătură cu realitatea și, așa cum cere meseria, au cerut dovezi, pe site-urile conspiraționiste au apărut articole ce acuzau stația de televiziune de “cenzură”. Colceag a folosit aceeași ocazie pentru a-și face auzite și teoriile cu frecvențele 5G care ar determina “devieri comportamentale”:

  • “Noi nu trăim o pandemie. Trăim o psihoză. Cifrele sunt false. Noi avem o psihoză. Ni s-a creat o psihoză. Psihoza este datorată aceleiași încercări de a scoate din mediul real și de a arunca undeva în mediul virtual (…) E o psihoză la nivel mondial (…) Nu toată lumea minte, există însă un sindrom, sindromul Stockholm, în care oamenii s-au prins în joc”
  • “Vedem și noi foarte bine ce se întâmplă. Când am intrat pe frecvențele 4G, acuma se extind la 5G,  au început să apară devieri comportamentale. Copiii stau cu ochii în telefon, trimit SMS-uri, nu mai comunică unul cu altul”

Atitudinea profesorului menționat față de subiectele preferate ale conspiraționiștilor nu e recentă. El mai poate fi văzut în cel puțin un clip anti-vaccin de pe Youtube, spunând lucruri precum: “Vaccinurile actuale se fac pe aluminiu, pe mercur (…)  Companiile producătoare nu-și vor lua niciodată garanții că nu vor fi efecte secundare”. Iar la TVR  afirma, mai demult, că 5G ar face să dispară insectele, între altele:

  • “Insectele au dispărut datorită integrării tehnologiilor 5G peste tot. Tehnologiile 5G afectează și tânăra generație”.

Acum, intervievat de Culturaladuba.ro, el se disociază, după rețeta “nu am urmărit (…) nu cunosc problema”, de alți membri de partid care au făcut declarații deviante/discriminatorii. A optat să insiste pe calitatea sa de “expert în educație, expert mondial în educație”.

Articolul Educația, folosită de noul partid AUR pentru a se promova post-electoral: cazul profesorului Florian Colceag, “antrenorul” conspiraționiștilor pe teme de pandemie, vaccinuri, 5G apare prima dată în Edupedu.ro.

Close